Siiditeel - rännak iidsetel radadel

Grupp eestlasi kulges radadel, mida mööda on kunagi astunud valitsejad ja maailmarändurid - Aleksander Suur, Tšingis-khaan, Hubilai-khaan, Marco Polo, Nikolai Przhevalsky, Nikolai Roerich. Praeguse reisiseltskonna eesmärgiks oli taasavastada Siiditeed, iidseid kultuure, eksootilisi rahvaid ja ohtlikke paiku. Teejuhtideks idamaade huvilised rändurid Peeter Vähi ja Tiina Jokinen.

Siiditee Tuuril 2007 oldi teel 86 päeva. Läbiti seitse riiki: Hiina, Pakistan, India, Afganistan, Iraan, Türgi ja Süüria. Lisaks veel piirkonnad, mis pole küll iseseisvad riigid, kuid mille elanikkond on selgelt identifitseeritav etnilise kuuluvuse, keele ja kultuuri järgi (Uiguuria, Tiibet, Kašmiir, Hunza, Punjab, Balochistan, Kurdistan jt). Siiditee ekspeditsioonil ei õnnestunud külastada Türkmenistani ja Saudi Araabiat, sest need riigid ei rahuldanud viisataotlusi. Kui mitte arvestada lennu-, praami- ja rongireise, kujunes teekonna pikkuseks Luoyangist Istanbulini 24.845 km, ligikaudu 306 km päevas. Kolme auto peale kokku kulus umbes 7950 liitrit diiselkütust (arvestamata kütusekulu sõiduks Istanbulist koju). Reisil osales 17 inimest, neist kolm kogu teekonna ulatuses Luoyangist Istanbulini. Kogu reisi kõrghetkeks – nii otseses kui kaudses tähenduses – kujunes kolmepäevane jalgsiretk ümber püha Kailashi mäe.

Salvestati umbes 45 tundi videomaterjali, failides on mitu tuhat fotot. Reisi jooksul tehtud ülestähenduste ja märkmete hulk on raskesti väljendatav lehekülgede või tähemärkide arvuna...

Kogu reis: Peeter Vähi, Tiina Jokinen, režissöör ja operaator Aivo Spitsonok
Luoyangist Urumqini: Inga Karu
Luoyangist Islamabadini: David Vallner, Jaanus Kuklane, Leonid Tolstov, Laura Kõiv
Luoyangist Adanani: Aigar Ojaots
Urumqist Islamabadini: Kaido Kepp, Priit Porila
Islamabadist Istanbulini: Jaanus Roots, Maivi Ots, Orm Naarits, Jüri Lamesoo
Teheranist Istanbulini: Ott Karolin

16-osaline sari "Siiditeel" on taas ETV eetris alates 11. juulist E-N kell 19.35.


Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar