Video

Vaata veel

Perearst: pekstavad naised süüdistavad vägivallas iseennast

Perearst Triinu-Mari Ots on enda sõnul näinud eeskätt selliseid koduvägivalla all kannatanud naisi, kes juhtunut ei tunnista, varjavaid vigastusi puudrikihiga ning sisendavad endale, et on ise vägivallas süüdi.

"Ta usub täiesti siiralt, et kui ma äkki käituksin veel paremini, kui ma vähem näägutaksin või oleksin usinam kodutöödel või võtaksin äkki veel viis kilo maha, siis mees niimoodi ei käituks. Sellistega on kõige raskem toime tulla, veenda neid, et nad peavad kuskile pöörduma," rääkis "Ringvaates" perearst Triinu-Mari Ots.

Kui perearsti juurde tullakse tõsiste kehavigastustega, siis soovitab ta koheselt minna varjupaika. Ots nentis, et pahatihti käib füüsiline vägivald ka vaimse vägivallaga koos.

"Vägivalda ei õigusta miski. Kui me räägime löömisest, mis võib olla ühekordne afektiseisundis tegu, mis ei jäta nii suuri vigastusi, siis see võib olla teatud tingimustel andestatav. Igal juhul on tegu oma impulsside kontrollimatusega," lausus Ots.

Kui aga tegu on järjepideva peksmisega, millest tekivad ka juba kehavigastused, ei ole Otsa sõnul lootust, et see mööda läheb. Tuleb minna politseisse ja esitada avaldus. Selleks, et koju vägivallatseja juurde tagasi ei peaks minema, soovitab perearst minna varjupaika.

"Vägivald ei ole kunagi tüüpiline ehk me ei saa rääkida mingist tüüpilisest olukorrast või tüüpilisest patsiendist," selgitas Ots ja ütles, et telesaates "Pealtnägija" kajastatud loos näidatud vigastustega patsiente väga tihti ei näe.

"Ma loomulikult küsin alati, aga kui ta seda rääkima ei kipu, siis ei ole mul ka alust ega õigust kuhugi teatada, kui inimese elu ohus ei ole ja see vigastus kuidagi eluohtlik pole," rääkis Ots.

Perearst tõdes, et väga hea juhus on juba seegi, kui perevägivallas kannatanud osapool perearstile tunnistab, mis juhtus. Tüüpilised nähtavad vigastused on löökide jäljed, hematoomid, pigistusjäljed kaelal ja kukkumisvigastused küljel.

Laste puhul on asi tõsisem ja perearst peab reageerima kohe. "Lastega me peame reageerima koheselt, isegi siis, kui otsest vägivalda eitatakse," kinnitas Ots.

Toimetas
Liis Velsker, Kertu Loide

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar