Mängufilm Tõe peenike veelahe (Luis Trenker: der Schmale Grat der Wahrheit, Austria 2015)

Eluloofilm. „Tõe peenike veelahe“ toob kokku kaks filmitegemise pioneeri - Luis Trenkeri ja Leni Riefenstahli. Mõlema elule pani pitseri natsirežiim. 1948. aastal suvel reisib Trenker Veneetsia filmifestivalile, tal on kavas oma karjäär taaselustada ja tagataskus eksklusiivsed õigused Hitleri armukese Eva Brauni päevikule. Trenkeri plaani Brauni päevik avalikkuse ette tuua püüab takistada Leni Riefenstahl, kuna Brauni päevik kompromiteerib Riefenstahli.

Olukorda komplitseerib seegi, et Trenkerit ja Riefenstahli seob kunagine armusuhe. Lõuna-Tiroolist pärit Luis Trenker (1892-1990) oli viljakas filmirežissöör, näitleja ja kirjanik, kelle elus olid tähtsal kohal ka mäed ja alpinism. Trenker kogus kuulsust kahe maailmasõja vahepeal. Tema filmide üheks peateemaks oli inimese seotus kodumaaga ja loodusega, millele Trenker vastandas linliku dekadentsi – selline vaade sobis ka natsiideoloogiale ja pärast Teist maailmasõda tabasidki Trenkerit süüdistused oportunismis.

Leni Riefenstahl (1902-2003), saksa tantsija, näitleja, fotograaf ning filmirežissöör on filmiajaloo üks kõmulisemaid suurkujusid, kuna oli lähedalt seotud Adolf Hitleriga. Tema „Tahte triumf“ (1934) on üks mõjuvõimsamaid propagandafilme. Berliini olümpiamängudest valminud propagandafilmis „Olümpia“ (1936) kasutas Riefenstahl võtteid, mis olid omas ajas uudsed, hiljem aga on saanud tavaliseks (ootamatud rakursid ja kaadrivahetused, ülilähivõtted jne). Kriitikud on hinnanud Tobias Moretti rolli Luis Trenkerina.

R: Wolfgang Murnberger. O: Brigitte Hobmeier, Tobias Moretti, Marc Benjamin, Anatole Taubman, Ole Eisfeld jt.


Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud