Arvo Pärt/Robert Wilson. Aadama passioon (Eesti/Saksa 2015)

Maailma esietendus. Nad mõlemad on juba aastakümneid olnud maailma muusika- ja kunstiareeni hiiglased: Arvo Pärt (sünd 1935) on tänapäeva üks enimesitatud nüüdismuusika heliloojaid, ning Robert Wilson (sünd 1941) üks maailma enimnõutavaid lavastajaid. Eesti helilooja Arvo Pärdi teosed paistavad silma oma selgete harmooniate ja ilmselge ilu poolest, Texase osariigist pärit „Valgustusmeister“ Robert Wilson aga ammutab oma lavastusteks motivatsiooni ja inspiratsiooni isiklikest kogemustest.

Nüüd tegid Pärt ja Wilson esmakordselt koostööd ühisprojektis, mis tänu nende vastandlikele elulugudele ning lähenemistele tipnes 2015. aasta ühe põnevama lavasündmusega. Selles mängis olulist osa ka ebatavaline ja vaatemänguline lavastuspaik: etendus toimus Tallinnas Noblessneri Valukojas, endises nõukogudeaegses allveelaevatehases. Robert Wilson lõimis ruumi ehtsa ajaloolise kujunduse teose kontseptsiooniga kokku, saali ehitati avar lava ja omalaadne sild-vaatelava.

Lavastuse muusikaks valis Arvo Pärt mõned oma võimsamatest teostest: „Aadama itk“, „Misere“ ja „Tabula rasa“. Lisaks komponeeris Arvo Pärt ka uue teose „Sequentia“, mille maailma esiettekanne oligi „Aadama passioonil“.

Esietendus toimus 12. mail 2015, orkestrit, koori ja soliste dirigeeris Grammy auhinna laureaat Tõnu Kaljuste, kes on varemgi juhatanud mitmeid Arvo Pärdi teoste esiettekandeid. Koos näitlejate ja statistidega kaasas projekt enam kui 100 osalejat. Selle erakordse lavastuse salvestuse režissöör on Andy Sommer, produtsendid Paul Smaczny ja Heidi Pruuli, tootja Accentus Music koostöös ERR-i, WDR/Arte ja Eesti Kontserdiga.

С русским переводом фильм об Арво Пярте "Потерянный рай" будет показан на ETV+ в пятницу, 25 марта в 19:00


Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar