Video

Vaata veel

Marek Tamm: Liivimaa ja Maarjamaa seostamine pärineb ristisõdade algusest

Sel aastal tähistatakse Liivimaa Maarjamaaks nimetamise 800. aastapäeva. Liivimaa ja Maarjamaa seostamine pärineb ajaloolase Marek Tamme sõnul ristisõdade algusest.

2014. aasta septembris Maarja sündimise pühast kuni 2015. aasta lõpuni tähistatakse Eestis ja Lätis Vana-Liivimaa Maarjamaaks nimetamise 800. aastapäeva. Maarjamaaks nimetamise loost teatakse ajaloolase Marek Tamme sõnul seda, et vähemalt kolm sõltumatut allikat mainivad Liivimaa seadmist Neitsi Maarja eestkoste alla.

"Seega me võime öelda täiesti kindlalt, et 13. sajandi alguses oli üsna laialt levinud arusaam, et Liivimaa, see tähendab tänane Läti ja Eesti ala, on seatud Jumalaema erilise eeskoste alla," rääkis Marek Tamm, kelle sõnul on keeruline öelda, kas Liivimaa pühendamine Maarjamaale kinnitati ametlikult või see oli pigem kohapeal sündinud traditsioon, millele püüti leida Roomas toetust, ent mis ei võtnud kunagi ametlikku kuju.

Sellel, miks Liivimaad hakati Maarjaga seostama, on tema sõnul mitu põhjust. "Maarja ja Liivimaa sidumine on selgelt seoses Maarja kultuse kiire kasvuga 12. sajandi teisest poolest alates," rääkis ta. Teise põhjusena tõi ta välja, et ristisõdade ideoloogia nägi ette, et see ala, kuhu suunduti, pidi olema teatud määral sakraliseeritud. Seega võib tema sõnul üsna kindlalt oletada, et Liivimaa ja Maarjamaa seostamine pärineb kohe ristisõdade algusest, umbes 12. sajandi viimastest kümnenditest.

Toimetas
Mariell Raisma

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar