Soovitusi varade lahutamiseks külma pea ja sooja südamega

Mõned näpunäited ja mõtted juristidelt seoses eilse looga, kus rääkisime jõukate perede vara jagamise vaidlustest abielulahutuse käigus, et vältida hilisemaid vaidlusi. Moraal on - asjad tuleks selgeks rääkida, kui veel armastust jätkub:

• Kui pere loob abielu kestel firma, võiksid mõlemad kaasad nõuda enda kirja panekut osaniku või aktsionärina;
• Abikaasadel teha osanike-aktsionäride leping, kus sätestada vastastikused õigused ja kohustused (mh äriühingule juhatuse-nõukogu valimisel, osa võõrandamise puhul ostueesõiguse piirangute seadmine jms);
• Sõlmida abieluvaraleping, kus määratakse kindlaks abikaasadele kuuluvate või omandatavate äriühingute osade ja aktsiate seisund.
• Ärge nõustuge kohe alguses variisikute kasutamise vms hämarate tehingutega, sest hiljem on teil keeruline oma õigusi tõestada.

Tüllimineku korral saab sellisel juhul:

• Osanik nõuda erikontrolli läbi viimist. See on asjakohane just siis, kui üks abikaasa hoiab teist äriühingu juhtimisest ja andmetest eemal ning ei soostu infot andma.
• Samuti on ühisosanikul õigus temaga kooskõlastamata teise abikaasa poolt vastu võetud otsust vaidlustada või nõuda tühiseks tuvastamist.

Asjaga tegelevate advokaatide sõnul menetletakse praegu kohtus üldjuhul ühisvara jagamise ning sellega seonduvaid ärivaidlusi üle. See omakorda soosib tugevamat poolt, kes on varadele käpa peale pannud. Kõigi aja-, energia- ja raha säästmiseks võiks kõik sisuliselt ühe juhtumiga seotud vaidlused kokku koondada.


Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar