Panama paberid: maadevahetajad liigutasid Bahama firma kaudu miljoneid kroone (1)

Reformierakonnale lähedalseisev advokaat peitis pistisevõtjate raha päritolu, hämaras skeemis liikusid suured summad läbi Libeeria ja Bahama saarte.

Kui seni on Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud materjalidest jäänud avalikkusele mulje, et dokumendid on vanad ja varifirmadega pole tehtud midagi halba, siis "Pealtnägija" avastas, et ühel Bahamal registreeritud firmal on seos kurikuulsa maadevahetuse protsessiga, mis tõi kriminaalkaristuse tuntud ärimeestele ja kahele eksministrile.

Põhirollis on sedapuhku advokaat Raul Markus, kes käib läbi nii Silvergate’i kui Autorollo skandaalidest ja näiteks viimasel Riigikogu valimiste peol istus ühes lauas Reformierakonna põhitegelastega. Tema side erakonnaga on aga pikem ja ulatub vähemalt 2007. aastasse, kui annetas Silver Meikarile valimiskampaania katteks 25 000 eurot.

Keeruliste skeemidega lugu algas aastal 1995, kui Markus soetas Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca firma nimega Lexington Consolidated. Just see ettevõte ilmuski välja maadevahetuse kriminaalasjas. Kaitsepolitsei ametnikud uurisid maadevahetajate pangatehinguid ja avastasid, et Lexingtoni puhul on toimunud midagi väga kahtlast.

Lexingtoni raamatupidamist uurides ilmes, et toiminud on pikk ahel esmapilgul ebaloogilisi tehinguid, kus kanti raha ühest palmisaare firmast teise ja toodi vahendusmeeste kaudu „koju tagasi“. Kogu tegevuse ainus eesmärk paistis olevat raha päritolu varjamine, aga milleks?

Ühe versiooni kohaselt suunati ärimees Tarmo Pedjasaare ja maa-ameti toonase juhi Kalev Kanguri raha Libeerias asutatud off-shore ettevõttest Lexingtoni. Nende kahega samal kursusel õppinud jurist Raul Markus pidi raha oma eraarvele kandma ja sularahas välja võtma, et siis enamik summast omanikele tagasi viia. Toome mõned näited Lexingtoni tehtud ülekannetest:

- augustis 2002 kannab Pedjasaare firma Baltic Investment and Holding Company (BIHC) 400 000 krooni, sellest 310 000 krooni läheb kohe Markuse eraarvele selgitusega „laenu tagasimakse“;

- jaanuar 2004 kannab BICH veel 37 000 eurot ehk suurusjärgus 577 000 krooni, millest 450 000 krooni võtab Markus sularahas välja ja 75 000 krooni kannab jälle oma eraarvele;

- mais 2004 liigub BICH arvelt Lexingtoni 125 000 krooni;

- aprillis 2005 kannab BICH Lexingtoni 457 894 krooni.

Me ei saa väita, kelle huvides Markus tegelikult tegutses ja millised on seosed maadevahetusega, aga viidatud ülekannete iseloomust võib järelda, et asjaosalised püüdsid raha päritolu anonümiseerida. Kogu lugu oli nii segane, et isegi kapo uurijad ei suutnud teemat valgeks lüüa, sest takerduti menetluslike nüansside otsa.

Raul Markust ei saanud tunnistajana üle kuulata, sest ta esindas kriminaalasjas kaitsjana üht põhikahtlusalust Tarmo Pedjasaart. Raamatupidamisekspertiisi, mis hämaraid tehinguid veidigi valgustas, tõendina ei arvestatud, sest kohtus tuli ilmsiks, et analüüsi koostanud ekspert osales ka samade meeste läbiotsimistel.

Nii väidabki Markus nüüd, aastaid hiljem, et maadevahetus ja antud tehingud pole kuidagi seotud ning mistahes paralleelide väljatoomine on pahatahtlik ja otsitud. Kliendisaladusele viidates ei saavat ta aga tehingute täpsemat sisu kommenteerida. Oma esimeses telefonivestluses väitis Markus aga sootuks, et ei mäleta nendest tehingutest midagi.

Kuid on huvitav fakt, et Markus ja Tarmo Pedjasaar osalesid mõlemad otseselt looduskaitseliste piirangutega maade vahetamises ja müümises teistele kinnisvaraärimeestele ning tehingud toimusid vahetult enne seda, kui keskkonnaministeerium (pistise võtmises süüdi mõistetud Villu Reiljani juhtimisel) vahetuseks loa andis. Pedjasaar ja maa-ameti juht Kalev Kangur mõisteti 2014. aasta suvel riigikohtus süüdi, esimene vastavalt pistise andmises ja teine pistise võtmises.

 


Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar