Video

Vaata veel

Kuidas tuleks lõigata viljapuid?

Ambla vallas Rebase talus on õunapuid kasvatatud mitukümmend aastat. Perenaisel Piia Tiigemäel on pikk viljapuude lõikamise kogemus. Praegu ongi kõige parem aeg käärid kätte haarata, et puuvõrasid kujundada. "Maahommik" uuris, mida selle töö juures jälgida ja mida vältida?

Rebase talu perenaise Piia Tiigemäe sõnul on praegu kõige õigem aeg viljapuid pügada. "Kui on kerged plusskraadid juba õues ja ilmad ilusad, et siis võiks selle lõikuse ette võtta küll," ütles Tiigemäe.

Tiigemäe leiab, et viljapuid ei pea lõikama, aga neid võiks lõigata. Kindlasti on aga vajalik noori viljapuid nende esimestel kasvuaastatel kujundada, sest muidu võivad oksad murduma hakata või ei hakka puu vilja kandma.

Töövahenditest on Tiigemäel saag ja korralikud oksakäärid, alasiga oksakääre ta ei soovita. "Alasikäärid ei ole väga soovitavad, sest need jätavad väga suured tüükad, aga tüügas on üks halb asi, et seal hakkavad igasugused seenhaigused arenema," rääkis Tiigimäe, kes desinfitseeris oksakääre kange viinaga ning pintseldas haavu spetsiaalse pookevahaga.

Tiigemäe õpetab, et noorel puul tuleb ära lõigata konkureerivad ladvad, sest muidu on puu varsti kolme ladvaga. Need oksad, mis tüvest teravnurga alt väljuvad, hakkavad hiljem murduma. "Need me peaks juba noorest peast ära lõikma," soovitas Tiigemäe.

Küljeoksad, mis on ladvast kõrgemad, tuleb kas lühemaks lõigata või painutada nööridega alla. "Õunapuu kannab paremini horisontaalsete okste peal."

Tüüka vältimiseks tuleb lõigata viltu, et lõikepind jääks sile.

Toimetas
Riho Nagel

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar