Dokfilm Tšernobõli samuraid (Eesti 2012) (3)

Film 1986. aastal Tšernobõli tuumajaama 4. reaktori plahvatust likvideerinud meestest ja tuumakatastroofi üleilmsetest mõjudest. Jaapanis 2011. aastal toimunud tuumatragöödia taustal eriti tundlikuks muutunud teemat kannavad filmis inimesed, kelle elu Tšernobõlis veedetud päevad otsustavalt muutsid. Neljanda reaktori kustutus- ja matmistöödel osales 830 000 meest üle Nõukogude Liidu.

Tõsiselt kiiritada saanutest on 26 aastat hiljem surnud iga kaheksas. Eestist saadeti sinna tööle ligi 5000 meest - 28 neist on sooritanud enesetapu. Jahmatavale statistikale ja kuivadele numbritele lisab film konkreetsete inimeste lood. Üks filmi kangelastest on Lääne Maksu- ja Tollikeskuse juht Jaan Krinal, kes on Pärnumaa Tšernobõli ühenduse Gamma juht ning seisab Tšernobõli veteranide õiguste eest. Teiseks filmi peategelaseks on endine keevitaja Kalev Kilk, kes enda sõnul jättis ohukoldesse oma kalleima vara - tervise. Mälestused ärkavad ellu, kui Jaan ja Kalev 2011. aastal uuesti Tšernobõli külastavad.

1986. aastal Eesti pearadioloogina töötanud doktor Peeter Mardna usub, et kiiritusest enam murrab Tšernobõli veterane stress, mis sarnaneb Korea, Vietnami või Afganistani sõdades osalenute omale. Valgevene bioloog Aleksei Nesterenko osales uurimustes, mis kinnitavad, et aastatel 1986-–2004 on Tšerobõli katastroofi tagajärjel kogu maailmas surnud kokku miljon inimest. Lisaks kahe suure katastroofi anatoomiale vaatleb film ka kohalike ohutsooni elanike elu ning olukorda täna, 26 aastat pärast õnnetust. On neid, kelle jaoks tähendab Tšernobõl igavesti kestvat hirmuunenägu, samal ajal kui teiste südames on see armsaim paik ilma peal - lihtsalt kodu.

Režissöör ja operaator Ivar Heinmaa.


Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar