Video

Vaata veel

Kambodžas elanud Ain Parmas avaldas reisielamustest raamatu

"Ringvaates" rääkis oma kogetust Ain Parmas, kes elas elukaaslasega mõnda aega Kambodžas, ning avaldas sellest ka raamatu "Minu Kambodža".

Raamatu "Minu Kambodža" autori Ain Parmase sõnul tekkis mõte Kambodžasse minna mitu aastat tagasi Tais, kui nad said elukaaslasega aru, et tuleb elus mõneks ajaks muutus teha ja mugavustsoonist välja saada. "Asja uurides selgus, et Tais pikaajalise viisa saamine on suhteliselt keerukas ja kulukas ja täiesti juhuslikult internetti kammides ma sattusin Kambodža otsa ja mulle meeldis see maa kohe esimesest infokillust alates," rääkis Parmas ja lisas, et Kambodža kohta öeldakse, et see on nagu Tai lõunarannik ja saared enne seda, kui turistihordid saabusid.

Parmas kinnitas, et mõneks ajaks kuskile kolimine nõuab suurt ettevalmistust. "On töösuhted, on võib-olla suhted lähedastega, aga on veel mustmiljon sellist väikest asja, et kuidas peatada internetileping, kuidas muuta maksevabaks elektrileping, mis eraldivõetuna on ju väiksed asjad, aga kui neid kuhjub ja kuhjub suhteliselt lühikesse ajaperioodi, siis tõesti see võib osutuda keerukaks, aga kui lennukipiletid on ostetud, siis taganeda pole kuskile."

Kambodža on siiani agraarmaa, 80 protsenti inimestest elab maapiirkondades ja põldu haritakse ning kala püütakse suuresti samade meetodite ja samade vahenditega nagu umbes 1000 aastat tagasi.

Parmas ja tema elukaaslane sõitsid Kambodža kaks korda läbi ning nägid suurlinnu, inimtühje palmisaari, iidseid inimhõime, kelle küladesse ei lähe ühtegi teed.

Samas töötasid nad seal ka õpetajatena. "Meil oli välja mõeldud, et tahaks näha seda päriselu, kuidas khmeerid ise elavad. Tahtsime tööd teha küll, aga võib-olla seda khmeeridega kokku puutuvat tööd ei olegi seal ülearu lihtne leida, et on küll sellised tööd, mis on suunatud valgete teenindamisele hotellis, baarides, restoranides, aga see pole päris," selgitas Parmas ja lisas, et kuue- kuni seitsmepäevane töönädal oleks neid ka kinni hoidnud.

Parmas ja ta elukaaslane tegid enda tööd inglise keele õpetajatena vabatahtlikult. "See oli heategevus, sest kui seal kaasõpetajad saavad 50-60 dollarit kuus palka, siis see tundub röövimine küsida veel raha," ütles Parmas ja lisas, et bakalaureusekraadiga õpetajad saavad palka 100 dollarit kuus.

Kambodžas on võimalik hästi majandades hakkama saada 10-20 dollariga päevas. Kõige kallim on sõit sinna.

Parmase sõnul sarnaneb Kambodža teistele Kagu-Aasia maadele, kuid on vaesem. "Arvestades kõike seda vaesust, kõike seda terrorit, ms toimus seal üsna hiljuti 35 aastat tagasi, on nad tohutult positiivsed, edasipüüdlikud, avatud, kohati võib-olla natuke alla surutud."

Parmas teadis, et ta hakkab seda maad taga igatsema, kui ta poleks arvanud, et nii kiiresti. "Nii kui lennukirattad õhku tõusid, siis juba igatsesingi," sõnas Parmas.

Aasta Kambodžas muutis Parmase elu. "Ta muutis pöördumatult vaatenurka elule siin Eestis või üldse maailmas. Kui sa näed, et kui vähesega inimesed saavad hakkama ja kui positiivsed ja edasipüüdlikud ja avatud nad seejuures on, siis sa saad aru, et tegelikult Eestis ei ole esiteks elul häda midagi. Paljud probleemid, mille üle meil siin tõsiselt vaieldakse, on sealse mastaabi järgi pseudoprobleemid," tõi Parmas välja muutused mõttemaailmas.

Toimetas
Riho Nagel

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar