Dokumentaalfilmid

Varsti ETV eetris

foto
Dokfilm Aljoša (Eesti 2008)
Homme 12:45

Enamik Nõukogude aja mälestusmärke kõrvaldati 1991. aastal pärast Eesti iseseisvumist, kuid pronkssõdur Aljoša jäi oma kohale. Erinevad arvamused ja oma tõe kuulutamine viis kokkupõrgeteni ning kuju teisaldamiseni. Dokumentaalfilm näitab aastatel 2005-2007 pronkssõduri juures viibinud inimesi, kelle tegudest ja väljaütlemistest saab aimu, mida nende jaoks see kuju tähendab. Režissöör Meelis Muhu. Tootja In Ruum.

foto
Järveristi talu perenaine (Eesti 2015)
26.04.2018 15:30

Lugu räägib ühest suure talu vanast, vitaalsest ja töökast lesest. Oma tööstaažiga alustas ta kuueaastasena, mil tänapäevaste standardite kohaselt peaks kestma veel lapsepõlv. Tema veendumus on, et töö peab kartma töö tegijat, mitte vastupidi. Filmi peategelane räägib võru murdes. Režissöör Aigar Vals.

foto
Dokfilm Õnnelik talv (Happy Winter, Itaalia 2017)
28.04.2018 22:35

Mitmetel festivalidel pärjatud Itaalia režissööri Giovanni Totaro filmi tegevus toimub Palermos, kus Mondello randa lüüakse igal aastal üles sadu suvitusonne, kuhu suvitajad saaksid põgeneda oma probleemide ja viimastel aastatel Itaaliat tabanud majandusliku surutise eest.

Varsti ETV2 eetris

foto
15 noort noortest: Polina (15 Young by Young- 20th Anniversary of Freedom. The New Generation is Born, Läti/Prantsuse 2012)
Täna 15:10

Vana professor Semjon Rõbkin on pika karjääri jooksul harinud tervet plejaadi andekaid muusikuid. Aga varem või hiljem lahkuvad kõik noored orkestrist, et minna mängima mõnda kuulsasse bändi. Kuidas vältida orkestri lagunemist? Üheks võimalikuks lahenduseks on väike Polina, tütarlaps, kes mängib saksofoni, trombooni ja klaverit. Järgmiste pillidena võtab ta ette klarneti ja tuuba. Ta tahab luua ühe-tüdruku-orkestri, asendades vajadusel kõiki orkestrist lahkunud liikmeid. R: Roman Bondartšuk (Ukraina).

foto
Tšornobõl – 30 aastat hiljem (Hors de controle Tchernobyl, Prantsuse 2016)
Täna 20:00

On üldteada, et Tšornobõli tuumajaam plahvatas 26. aprillil 1986. aastal ja selle hukatuslikud tagajärjed annavad tunda ka 30 aastat hiljem. Kuid alles aastate möödudes on selgunud, mis tol päeval täpselt juhtus. Vähesed teavad, et iroonilisel kombel vallandas õnnetuse just tehniliste protsesside täiustamiseks mõeldud katse. Miks ei suutnud ka parima väljaõppega insenerid katastroofi ära hoida?

foto
dokkaader Geivanemate lapsed (Gayby Baby, Austraalia 2015)
Täna 22:05

Maya Newelli dokumentaalfilmis jälgitakse nelja lapse elu. Puberteediiga on niigi raske aeg, aga Gus, Ebony, Matt ja Graham kasvavad peale selle peredes, kus on kaks isa või kaks ema ning see ei tee nende elu kergemaks. Ümbritsev maailm alles vaidleb samasooliste abielude üle ja kas niisuguste perede lapsed on ohus või mitte.

Vaata filme Vaata veel filme

foto
Välisilma dokk Tuumariik Põhja-Korea (North Korea´s Nuclear Bomb, Singapuri 2017)
Eile 22:15

Kim Jong-uni Põhja-Korea on nüüd tuumariik, mis muudab maailma närviliseks, kuid eraklik režiim ei jõudnud tuumarelvani üksi. Kaardistades konflikti olemuse selle juurtest Korea sõjas ja Nõukogude Liidu abist külma sõja ajal kuni viimase aja tuumakatsetusteni, on see rääkimata lugu Põhja-Korea saamisest maailma hirmuvalitsejaks ning neist, kes sellele kaasa aitasid.

foto
Eesti lood: Dreamland Queens (Eesti 2005)
22.04.2018 11:55

Kolm korda nädalas koguneb ühte kitsasse riietusruumi kümmekond naist. Nende hulgas on puberteetikud ja pereemad, tibid ning ärinaised. Nad võtavad endal seljast ja küljest kõik, mis vähegi naiselik. Kaovad seelikud, sukad, pesu ja meik. Selle asemele ilmuvad riided, mille ülesanne pole mitte kaunistada, vaid kaitsta: soe pikk pesu, põlve-, torso- ja kubemekaitsmed. Kõige lõpuks sätitakse peegli ees pähe kiiver. See on hokinaiskond Dreamland Queens. Režissöör Liina Triškina, produtsent Kätlin Jensen. Tootja Allfilm.

foto
Eesti lood: Vennad Karuputked (Eesti 2014)
21.04.2018 21:05

Pärnumaalt, Läti piiri lähedasest Jäärja külast pärit vennad Mihkel ja Madis osalevad juba kuuendat aastat eurorahade toel toimuva karuputke võõrliikide ohjamiskava hangetel, viies järjest suuremates piirkondades läbi karuputke tõrjet. Loo fookuses on peategelaste värvikad karakterid ja omavahelised suhted, läbivaks taustaks ning tegevuseks aga äärmiselt raske ja spetsiifiline füüsiline töö. Lugu meestest ja taimedest, lugu tööst ning armastusest. Režissöör Taavi Arus.

foto
5800 kilomeetrit koolini (Eesti 2017)
20.04.2018 20:50

Eesti poiss Jakop on 8-aastane ja käib 2. klassis. Ghana Kongo küla poiss Richard on aga 10-aastane ja käib 3. klassis. Kahe poisi koole lahutab linnulennult 5800 kilomeetrit. Kui suur on aga vahe Eesti ja Ghana koolilaste võimaluste ning unistuste vahel? MTÜ Mondo vahendusel Richardi kooliteed toetav näitleja Elina Reinold käis koos poja Jakopiga vaatamas, kuidas õpib orvuks jäänud Richard ja kuidas käib keskkoolis Linda, kelle ema on kohalik nõid. Operaator-režissöör Mati Kark.

foto
Mussolini viimased päevad (The Three Deaths of Mussolini, Prantsuse 2016)
20.04.2018 20:00

Enam kui 70 aastat pärast fašistliku režiimi kukutamist Itaalias ümbritseb Benito Mussolini surma endiselt teatav salapära. Võib öelda, et Mussolini suri kolm korda -poliitilises mõttes 1943. aastal, kui liitlaste väed Itaalias maabusid, sümboolselt aga 29. aprillil 1945. aastal Milanos, kui vihane rahvahulk ta surnukeha lintšis. Sõna otseses mõttes suri ta päev varem Como järve lähedal. Film püüabki tema elu viimaste päevade sündmustele valgust heita.

foto
AegRuum Uue koduplaneedi otsinguil 1, 2/2 (Expedition New Earth, Inglise 2017)
19.04.2018 20:00

Lähtudes Stephen Hawkingi mõttearendustest, et inimkonnal on aeg Maalt lahkuda ja rajada endale mõnel teisel planeedil uus kodu, jätkavad juhtivad teadlased ning praktikud võimaluste otsimist, kuidas saaks ulmest reaalsus. Sobiv planeet võib olla juba leitud, Proxima B, kuid see asub Maast 4,24 valgusaasta kaugusel. Kuidas sinna jõuda, millist tehnoloogiat see eeldab ja kuidas seal kohaneda?

foto
dokkaader Papa Alajevi imeline kuningriik (The Wonderful Kingdom of Papa Alaev, Iisraeli/Prantsuse 2016)
17.04.2018 22:05

Tal Barda ja Noam Pinchase filmi keskmes on Alajevite perekonnaansambel, milles mängib mitu põlvkonda, on andnud kontserte üle 50 aasta. Pärast Nõukogude Liidu lagunemist lahkus ansambli karismaatiline juht Allo "Papa" Alajev kodumaalt Tadžikistanist ja kolis oma dünastia Iisraeli, kus elu jätkus tema näpunäidete järgi. Ainult sama kange iseloomuga tütar Ada on seni söandanud talle vastu hakata. Nüüd aga hakkab ligi 80-aastase patriarhi võim käest libisema ja dünastia on asunud monarhialt demokraatiale ülemineku konarlikule teele.

foto
Välisilma dokk Stephen Bannoni sõda (Bannon´s War, USA 2017) (2)
16.04.2018 22:15

Trumpi nõunik Stephen Bannon on peaaegu kõigiga sõjajalal – radikaalse islami, Washingtoni ja Valge Maja rivaalidega. Filmilugu Bannoni võitlusest Trumpi tõotuste elluviimiseks üsna agressiivses stiilis, mis tuleneb ta enda ammusest ristiretkest Ameerika põhjaliku muutmise nimel.

foto
Eesti lood: Minut ja lammas (Eesti 2013)
14.04.2018 21:05

Film lambapügamisteenuseid pakkuvatest Eesti meestest ja nende soovist end oma alal proovile panna. Eesti ainsad elukutselised lambapügajad Mehis ja Raivo võrdlevad oma elustiili Soomes ehitustöödel käijatega - pügamistööd viivad neid tihti pikaks ajaks kodust eemale. Füüsikatudeng Aadama jaoks on lammaste pügamine hästitasuv rahateenimisvõimalus, mis võimaldab teha suhteliselt vähe tööd ja keskenduda õpingutele ülikoolis. 2013. aasta suvel otsustavad Mehis, Raivo ja Aadam sõita Šotimaale, et võtta seal osa lambapügamise Euroopa meistrivõistlustest.

foto
Sam Cooke'i elu ja surm (Lady You Shot Me: Life and Death of Sam Cooke, Saksa 2017)
13.04.2018 19:55

Sam Cooke oli 1950. ja 1960. aastatel erakordselt mõjukas muusik. Tema surma asjaolud 1964. aastal on ebaselged. Ta lähedased usuvad, et tegu oli mõrvaga, kuigi ametlik uurimine seda ei kinnitanud. Enam ei ole küll lootust tõde välja selgitada, kuid ta surma uurimine annab ülevaate tollasest ühiskondlikust olukorrast ja suhtumisest.

foto
Dokfilm Tõusuvesi (Eesti 2013)
13.04.2018 12:15

Rahvarinde 25. juubeliks valminud dokumentaaljutustus annab edasi arhiivikaadrite ja Rahvarinde asutajate pilgu läbi pildi Rahvarinde tekkimisest kuni Eesti taasiseseisvumiseni. Heinz Valgu, Rein Veidemanni ja Toomas Lepa koostöös valminud filmis näeme usutlusi Marju Lauristini, Mati Hindi, Hagi Šeini, Feliks Unduski, Ülo Kaevatsi, Ignar Fjuki, Andrus Ööveli, Rein Ruutsoo, Kostel Gerndorfi ja Edgar Savisaarega.

foto
AegRuum Uue koduplaneedi otsinguil 1, 1/2 (Expedition New Earth, Inglise 2017)
12.04.2018 20:00

Aeg hakkab otsa saama. Kokkupõrked asteroididega, epideemiad, katastroofilised kliimamuutused – kõik need meie kaunist sinist planeeti ähvardavad ohud muutuvad üha reaalsemaks. Stephen Hawkingi sõnul on inimkonnal veel sajandi jagu aega, et leida endale uus koduplaneet. On aeg seista tegelikkusega silmitsi.

foto
Dokfilm Englas (Eesti 2015)
7.04.2018 13:05

Maadluse kahekordse maailmameistri August Englase lugu. Pühajärve vallas sündinud ja kasvanud, Teise maailmasõja lahingutes Saaremaal ning Kuramaal „õigel” poolel võidelnud ja kaks korda haavata saanud, spordimaailmas suuri tegusid teinud August Englas on 90-aastaselt endiselt vitaalne.

foto
Eesti lood: Vanad kalad (Eesti 2010)
7.04.2018 7:30

Kunagist olümpialast Evet, vetelpäästja Olavit, vesivõimlemise treener Hellet, ärimees Akselit ja endist kalalaevaomanik Lembitut ühendab võimas kirg - võistelda maailmatasemel ujumisspordis kõrge eani välja. Ees ootavad veteranide maailmameistrivõistlused, millele nad pühenduvad 100%. Film räägib tahtejõulistest ja vitaalsetest inimestest, kes ei soovi vanadust veeta kiiktoolis "tiksudes" ning seebikaid vaadates.

foto
Dokfilm Põhiseaduse sünd (Eesti 2017)
4.04.2018 14:00

On möödunud 25 aastat põhiseaduse heakskiitmisest rahvahääletusel. Kuidas sündis Eesti tänane põhiseadus? Kas põhiseadus on veerandsajandi karmile ajaproovile vastu pidanud? Põhiseadus kirjutati meie ajaloo murranguhetkedel, läbi kirglike poliitiliste heitluste ja ennastohverdavate pingutuste. Film jutustab Eesti põhiseaduse haarava loo tosinkonna põhiseaduse sünni võtmetegelase pilgu läbi ja toonase arhiivimaterjali toel. Toimetaja ja produtsent Tõnis Leht, režissöör Märten Vaher, operaator Kristjan-Jaak Nuudi. Tootja Catapult Films OÜ.