Dokumentaalfilmid

Varsti ETV eetris

foto
Välisilma dokk Dollarikangelased (Dollar Heroes, Saksamaa/Lõuna-Korea/Taani 2018)
Täna 22:15

Salatsev ja rahvusvaheliste sanktsioonide tõttu pidevas rahapuuduses Põhja-Korea režiim on säilitanud maailma kõige laialdasema sunnitöösüsteemi ning kasutab orjatööd ka välismaal. Lubades teenistust ja au, saadetakse tuhandeid põhjakorealasi Venemaale, Hiinasse ning teistesse riikidesse, kus nad töötavad rasketes tingimustes pideva jälgimise all 12 tundi päevas palga eest, mis saadetakse otse valitsusele. Salajaste kaadrite ja jõuliste tunnistustega paljastab film selle inimkaubanduse vormi jõhkruse ning ulatuse.

foto
Dokfilm Unditund (Eesti 2015)
Homme 22:55

Üks kõige erakordsemaid nähtusi eesti kultuuriloos on kahtlemata kirjanik, lavastaja, publitsist, õppejõud ja seltskonnategelane Mati Unt. Dokumentaalfilm viib meid tagasi 60ndate ereda põlvkonna juurde, mil tekkisid uuenduslikud ideed nii kirjanduse- kui ka teatrimaailmas.

foto
Eesti lood: Taotleja (Eesti 2016)
19.10.2018 14:35

Arlin on just lõpetamas Räpina aianduskooli ja väga tahtmist täis luua omaenda väikeettevõte ning seda justnimelt maal. Teda inspireerib aiandus, keraamika, mesilased, maasikad, lambad ja veel tuhat asja, kuid ta ei tea, millest oleks kõige õigem kinni haarata, sest praktilised kogemused puuduvad.

Varsti ETV2 eetris

foto
Kuidas jääda nooreks, 2/2 (How to Stay Young, Inglise 2016)
Homme 20:00

Filmi esimeses osas sai selgeks, kuidas jääda nooreks kehalt. Ent mida soovitavad teaduslikud avastused ja kogemused laiast maailmast, et säilitada ka vanaduspõlves vaimuerksus ning mälu ja vältida Alzheimerit ning dementsust? Kas lahenduseks võiks olla noorte vere süstimine või midagi muud?

foto
dokkaader Kummituslinn (City of Ghosts, USA 2017)
Homme 22:30

Oscari nominendi, Emmy ja teiste auhindadega pärjatud dokumentalisti Matthew Heinemani „Kummituslinn“ on ainulaadne jõuline filmielamus, mis haarab oma vahetuse ning sügava inimlikkusega. Autor jälgib käputäie kodanik-ajakirjanike teekonda oma kodumaa õuduste kirjeldamisel pärast Islamiriigi terrori alla sattumist. See on lugu vapra aktivistide rühma elust põranda all, paoteedel ja paguluses ning eluga riskimisest võitluses tänapäeva maailma kõige suurema kurjuse vastu.

foto
Angela Merkel: ootamatu (Angela Merkel, die Unerwartete, Saksamaa 2016)
17.10.2018 20:00

Ta on planeedi kõige mõjukam naine, uus Raudne Leedi, keda ühed kardavad ja teised vihkavad, aga temaga peab alati arvestama. Kuid kes ta siis on? Milline on lugu teada-tuntud loo taga? Intervjuudest lapsepõlvesõprade, pikaaegsete kaaslaste, ärimeeste ja poliitikutega selgub, kuidas Ida-Saksa pastori tütar töötas end Tuhkatriinuna üles, päris tippu.

Vaata filme Vaata veel filme

foto
Dokfilm Kärnkonna lugu (Kunsten å leggje seg paddeflat, Norra 2015)
Eile 11:45

Kui läbi Norra fjordi hakatakse ehitama uut suurt Euroopa maanteed, seab see ohtu seal elutsevate konnade elu. Filmis jälgitakse neli aastat kahe entusiasti võitlust konnade eest. Alustatakse selgitustööga kohalike elanike seas ja lõpetatakse maanteeameti veenmisega, et konnadele on vaja ehitada maantee alla tunnelid. Film võitis 2017. aasta Matsalu Loodusfilmide Festivali Grand Prix.

foto
Peggy Guggenheim. Kunstisõltlane (Peggy Guggenheim: Art Addict, Inglise/USA/Itaalia 2015)
Eile 11:00

Rikka perekonna pärija ja värvikas isik Peggy Guggenheim oli oma ajast ees ning aitas seda määratleda. Temast sai moodsa kunsti arenguloo keskne tegelane. XX sajandi heitlikel ja murrangulistel aegadel kogus ta kunstiteoseid ning ka kunstnikke. Tema kirevas eluloos oli koht niisugustel väljapaistvatel meestel nagu Samuel Beckett, Max Ernst, Jackson Pollock, Alexander Calder, Marcel Duchamp ja paljudel teistel. Isikliku tragöödiaga võideldes jäi ta truuks oma unistusele rajada moodsa kunsti tähtsamaid kollektsioone, mis nüüd asub tema Venezia palazzo’s.

foto
Loodusdokk Lummutiskaru (Ghost Bear, Inglise 2015)
13.10.2018 17:40

Kanada lääneranniku parasvöötme vihmametsas elutsevad omapärased karud. Nad on baribalid ehk ameerika mustkarud, aga nende karv on mingi geneetilise vimka tõttu täiesti valge. Kui mujal Ameerikas sünnib üks miljonist baribalist valgena, siis vihmametsasaartel on ligi kümnendik neist valged. Valgel emakarul, kel on kaks mustakarvalist poega, ei ole kerge, sest toidu pärast käib äge võitlus ja paremaid jahimaid tuleb kaitsta nii huntide kui ka teiste karude eest, muidu surevad karupojad nälga, enne kui suureks kasvavad.

foto
AegRuum Marsi reisijuht (Mars - A Traveller´s Guide, Inglise 2017)
11.10.2018 20:00

Marss – punane planeet. Maailm, mis on meie omale paljuski sarnane, kuid siiski täiesti võõras ja ootab uurimist. Paljud teadlased usuvad, et esimene inimene, kes oma jala Marsi pinnale tõstab, on juba sündinud. Võib-olla on see keegi, kes seda filmi vaatab. Võib-olla oled see sina, sest unistus saata inimesed Marsile on peagi täitumas. Selleks siin väike reisijuht, kuidas pärale jõuda, ellu jääda ning mida vaadata ja teha.

foto
Peaprokurör Tšaika (Chaika, Venemaa 2015)
10.10.2018 20:00

Aleksei Navalnõi Korruptsioonivastase Võitluse Fond on viinud läbi põhjaliku uurimise Vene Föderatsiooni peaprokuröri Juri Tšaika kohta, mille tulemused on avaldatud rabaval kujul käesolevas dokumentaalfilmis. Ligi kahe aasta vältel kogutud andmetest selgub, et Tšaika on loonud aastate jooksul prokuratuuri mõjuvõimu ja puutumatust kasutades oma pere, kolleegide ja alluvatega keerulise kuritegeliku skeemi rikastumiseks, riigivara riisumiseks ja oma vastaste kõrvaldamiseks.

foto
dokkaader Andestuseta (The Unforgiven, Soome 2017)
9.10.2018 22:30

Taani dokumentalisti Lars Feldballe Peterseni film räägib sõjakurjategijast, kes pärast vanglast vabanemist püüab leida lepitust minevikuga. 1992. aastal värvati 19-aastane Esad Landžo Bosnia vangilaagrisse valvuriks, kus ta piinas ja tappis vange. Pärast sõda mõisteti talle inimsusevastaste kuritegude eest 15 aastat vanglakaristust, millest viimase osa kandis ta ära Soome vanglas.

foto
Kuidas jääda nooreks, 1/2 (How to Stay Young, Inglise 2016)
9.10.2018 20:00

Arstid Chris van Tulleken ja Angela Rippon rändavad mööda maailma, jahtides uusimaid teaduslikke avastusi, mis võivad aidata kõigil pikemaks ajaks nii kehalt kui ka vaimult nooreks ning terveks jääda. Esimene osa on pühendatud kehale ja viib igavese nooruse otsinguil Saksamaale, Ameerikasse ning Ecuadori.

foto
Välisilma dokk Serbia: roimaritest rahvavägi (Serbie: les miliciens du crime, Prantsuse 2018)
8.10.2018 22:15

Prantsuse ajakirjanik Jérome Pierrat' on 20 aastat dokumenteerinud kuritegelikku allilma. 80% lahingrelvadest, mis liiguvad Prantsusmaal ärevates piirkondades ja vahel satuvad ka terroristide kätte, on pärit endisest Jugoslaaviast. Euroopa "mustas augus" Serbias on maffia tegevusväli lai: relva- ja uimastiäri, relvastatud kallaletungid, väljapressimine.

foto
Sufražetid - võitlus valimisõiguse eest, 2/2 (Suffragettes, Inglise 2018)
7.10.2018 18:45

Lucy Worsley jätkab sufražettide liikumise tutvustust. Aja edenedes sufražism radikaliseerus ning võitlus riigiaparaadi ja naisõiguslaste vahel läks üha tulisemaks. Alles 1918. aastal said naised Suurbritannias valimisõiguse.

foto
Lühikesed sõidud John Adams (Short Rides with John Adams, Saksamaa 2017)
7.10.2018 11:10

John Adams on üks sõjajärgse aja kõige mõjukamaid ja ühtlasi populaarsemaid USA heliloojaid. Teda tuntakse vastupandamatu muusika loojana - minimalism seguneb fantaasiarikka orkestreeringu ja džässilike sugemetega. Veetnud aasta koos Berliini Filharmoonikutega, on see kohati meelelahutuslik, kohati tõsine film Adamsi loomingust, mõtetest ja „lühikestest sõitudest“ Berliini rikkalikul kultuuriareenil, mis on laenanud pealkirja tema orkestriteosest "Short Ride in a Fast Car" („Lühike sõit kiire autoga“).

foto
Dokfilm Saarte värvid (Eesti 2012)
7.10.2018 7:20

Dokumentaalses muusikafilmis kohtuvad Muhu saare saksofonist Villu Veski, Fääri saarte laulja Eivør Palsdottir ning kogemustega muusik ja elukunstnik Barak "Bird" Levi Hawaiilt. Eripäraste saarte kolm andekat muusikut, kes ammutavad oma helikeelele inspiratsiooni kodukoha imelisest loodusest ja ürgsetest traditsioonidest.

foto
AegRuum Kosmose vulkaanid (Space Volcanoes, Inglise 2017)
4.10.2018 20:00

Vulkaanid võivad olla destruktiivsed jõud, kuid ka elu lätted. Seepärast on tähtis uurida ka teiste taevakehade vulkanoloogiat, mis võib avada akna nii meie planeedi minevikku kui ka tulevikku. Islandile koguneb teadlaste rahvusvaheline seltskond, et võrrelda Maa ja kosmose vulkaane ning jagada sõnas ja pildis oma teadmisi Päikesesüsteemi kõige suuremast vulkaanist Olympus Monsist Marsil. Samuti ka võimsatest pursetest Jupiteri väikesel kaaslasel Iol ja Saturni kuu Enceladuse lummavatest geisritest.

foto
Simon Reeve'iga Myanmaris 1, 2/2 (Burma With Simon Reeve, Inglise 2018) (2)
3.10.2018 22:05

Simon Reeve sõidab Myanmari iidsesse pealinna Mandalaysse, eksootilise ja hinnalise jadeiidi kodupaika, saades ühtlasi osa Myanmari iidsest kultuurist ning rituaalidest.

foto
dokkaader Koerte kauge haukumine (The Distant Barking of Dogs, Taani 2018)
2.10.2018 22:30

Kümneaastane Oleg elab Ukraina idaosas väikeses külas, kus kostab sageli rakettide plahvatusi ja õhutõrjetuld. Vahel kõmiseb kaugemal, vahel hirmutavalt lähedal. Kui paljud on sõja jalust lahkunud, siis Oleg on oma vanaemaga jäänud, sest neil pole kuhugi minna. Oodates sõja lõppu, veedab Oleg aega sõpradega, kellega võetakse ette avastusretki, kombitakse üksteise piire, arutatakse elu üle ja saadakse esimesi kibedaid kogemusi. Filmi autor Simon Lereng Wilmont on vaatleja rollis ja uurib, mida tähendab üles kasvada sõjatsoonis.

foto
Paavst Franciscuse visiit (2)
1.10.2018 22:15

25. septembril 2018. aastal külastas Eestit paavst Franciscus. Ajalooline ühepäevane visiit oli erakordselt oluline nii Eesti katoliiklastele kui ka teistele usklikele. Paavst kohtus siin olles riigijuhtide, kiriku halastustöö abisaajate ja noortega. Lisaks toimus Vabaduse väljakul missa. Püha Isa visiiti jälgis ja kokkuvõtte teeb sellest ajakirjanik Johannes Tralla.

foto
Eesti lood: Miks ma siis ei lähe? (Eesti 2017)
26.09.2018 10:00

Kati, Triin ja Siiri kolisid Londonisse, et seal paar aastat keelt õppida ning kogemusi omandada. Tänaseks on möödunud üle kümne aasta, loodud pere ja sündinud lapsed ning tundub, et tulevik on nüüd seotud välismaaga. Igatsus kodumaa järgi on jäänud, kuid tagasipöördumine hirmutab. Miks tundub kojutulek järsku nii keeruline? Režissöör Liina Särkinen. Tootja Silmviburlane.

foto
Eestlaste retk Nepali (Eesti 2016)
23.09.2018 7:30

Film Eestis kogutud annetuse teekonnast maavärinajärgsesse Nepali mägikülla. Autor Priit Valkna.

foto
Eesti lood: Kellele lüüakse pulsikella (Eesti 2014)
20.09.2018 23:00

Film saavutusharrastussportlastest ja nende ambitsioonidest ning võitlustest teel võidule. Viimastel aastatel on Eestis harrastussportlaste, sealhulgas ka saavutusharrastussportlaste hulk plahvatuslikult kasvanud. Need on keskealised mehed, kelle spordiharrastus on väljunud tervisespordi piiridest, kes tunnistavad vaid võitu ja astuvad proffide kandadele. Filmis otsime vastust lihtsale küsimusele: miks nad seda teevad? Kas saavutusharrastussport on puhas? Režissöör Andres Keil.

foto
Eesti lood: Lained ja võnked (Eesti 2014)
18.09.2018 9:25

40 aastat abielus olnud vanapaar otsustab oma elusügisel lahku minna - naine pöördub Jumala ja kosmoseenergia lainete poole, mees aga püsib teaduse raudses haardes. Maailmavaated on hakanud sõdima, peenmateeria ja jämemateeria igavene vastuolu tungib kahe inimese abiellu. Poeetiline lugu kosmilistest võngetest, lõhkikasvanud kapsastest ja armastuse võimalikkusest. Režissöörid Marianne Kõrver ja Kaido Veermäe.

foto
Eesti lood: Kummikaru (Eesti 2009)
16.09.2018 12:45

Maiko Ratner tahab oma koduküla Ülgase ümbruse ära koristada. Ümber küla vedeleb ligi kümnendik kogu Eesti "salaprügist" - mitte lihtsalt pisut jäätisepabereid ja suitsukonisid, vaid tuhandeid tonne ehitusjäätmeid ning vanu rehve. Ülgase on iidne väike küla Tallinna lähedal Rebala muinsuskaitsealal, kus sadakond aastat kaevandati fosforiiti. Kaevandused suleti ja nüüd on küla ümbruse metsad, maastikukaitseala ning mahajäetud karjäär olnud aastaid salajasteks prügi mahapanekukohtadeks. Maiko, lihtne mees ja tugev kui karu, on kindel, et suudab vana karjääri rämpsust tühjaks vedada...

foto
Dokfilm Maran (Eesti 2018)
15.09.2018 18:40

Teleesilinastus! Rein Maran on Eesti filmi suurmees, kelle elutööks on mahukas ja unikaalne loodusfilmide kogu. Ligi poolesaja loodusteemalise filmi autorina on ta tundliku operaatorisilmaga jäädvustanud hindamatut filmimaterjali. Kõige selle kõrval noori filmitegijaid õpetades on tema panus Eesti kultuuriloole suurem, kui seda keegi suudab hoomata. Filmis saame aimu Rein Marani elufilosoofiast ja käime temale armsaks saanud võttekohtades.

foto
Eesti lood: Juhtmevaba elu (Eesti 2015)
15.09.2018 12:30

Paljud eestlased tahavad tarbimisühiskonnast välja rabeleda, kuid vähesed teevad seda nii radikaalselt kui Jim ja Maarja. Nad rajavad Lahemaale väikesele metsakohale oma juhtmevaba ökoelamist, kasutades ära kõike, mida nad kätte saavad: tööstusjääke, vanu autokumme, põhku, savi.

foto
Eesti lood: Lihast ja luust (Eesti 2013)
5.09.2018 23:05

Toimus kuritegu. Muistne kalmistu on koppadega üles kaevatud, kondid segi paisatud ja rikkalikud hauapanused varastatud. Kohalikud väidavad, et pole midagi kuulnud ega näinud. Iidne ja püha Niklusmägi koondab enda ümber kuriteo, teaduse, surnute vaimud ja kohalikud elusaatused. Režissöör Anna Hints, tootja Vesilind OÜ.

foto
Eesti lood: Õuemängud (Eesti 2016)
4.09.2018 13:30

Dokumentaalfilm üheksast noorest emast, kes rajavad Tartusse kogukondlikku lastehoidu. Emad soovivad, et nende lapsed saaksid olla võimalikult palju aega õues, rohkelt joosta ja ronida. Ja seda sõltumata ilmast ning aastaajast. Nad usuvad, et see tagab lastele hea tervise. Film jälgib lastehoiu rajamist esimese tegevusaasta jooksul, kus tegutsetakse suures osas Emajõe kaldal. Lastekasvatamisest keerulisemaks kujuneb toimetulek raha, pakase ja avaliku arvamusega. Režissöör ja produtsent Urmas Reisberg. Tootja Plank Film 2016.

foto
Eesti lood: Suurlinna biit (Eesti 2015)
2.09.2018 14:25

Särav ja ambitsioonikas noor muusik Liis Hirvoja otsustas minna Londonisse, et täita oma unistus lauljaks saamisest. Suurlinnas läbilöömiseks on vaja lisaks talendile ka meeletut tahtejõudu. Liisi päevaplaan on minutilise täpsusega paigas, seda täidavad lõpmatud bändiproovid ja pikad tunnid laste klaveriõpetajana. Film vaatleb energiast pakatava Liisi igapäevaelu lähedalt ja siiralt ning mõtiskleb, miks peaks üks noor eestlane kodumaalt ära kolima.

foto
Eesti lood: Hea uus ilm (Eesti 2006)
30.08.2018 9:30

Film elust Eesti tarbimisühiskonnas ja inimestest, kes on ennast asjade maailmas leidnud ning kes on ennast sinna kaotanud. Aga leidub ka neid, kes elavad õnnelikult ilma üleliigse kolata. Filmi kesksed tegelased on Heateo Sihtasutuse juht Artur Taevere, moekunstnik Reet Aus ja kunstnik Peeter Laurits.

foto
Eesti lood: Seto saadik (Eesti 2012)
29.08.2018 21:30

Viiendat põlve setu rahvalaulik Valli elab juba üle 40 aasta Tallinnas. Oma igapäevase kontoritöö kõrvalt jätkab naine esivanemate traditsiooni – ta laulab ja mängib pilli. Valli tajub teatavat identiteedikriisi, sest pealinnas on setu kultuuriga tegelemine suuresti kunstlik ja forsseeritud. Naise unistuseks on kutsuda Petserimaal asuvasse lapsepõlvekoju oma vanavanaema, tuntud setu lauliku Martina Iro kogu suguvõsa. Ta tahab korraldada ühe õige mälestusürituse, kus vanad setu kombed taas kord ausse tõsta. Režissöör Mirjam Matiisen, operaator Madis Reimund, produtsent Kristjan Pütsep.

foto
Eesti lood: Veebel, Vonn ja Leetse mõis (Eesti 2006)
29.08.2018 9:30

Lugu baltisaksa, vene ja eesti teemade ning karakterite põimumisest ühel väikesel territooriumil imekaunis, aga lagunenud ning ajaloole korduvalt jalgu jäänud Leetse mõisas.

foto
Eesti lood: Konnade tee (Eesti 2015)
28.08.2018 19:00

Igal kevadel algab Eesti tiheda liiklusega maanteedel konnade kevadränne, mille käigus hukkub neid tuhandete kaupa. "Konnade tee" räägib inimestest, kes tulevad vihmastel kevadõhtutel vabatahtlikena konni üle tee aitama. Režissöör ja stsenarist Jaak Kilmi, operaator Joosep Matjus, produtsent Jaak Kilmi. Tootja Pimik, Kuukulgur Film.

foto
Eesti lood: 3, 2, 1 - Ilus hüpe (Eesti 2010)
27.08.2018 23:40

Toomas Talts viibib suurema osa oma vabast ajast õhus. Eestis on ta praktiliselt ainuke, kes tegeleb BASE-hüppamisega. Hullumeelsed hüpped toimuvad 50-200 meetri kõrguselt ilma varulangevarjuta. Miks on vaja oma elu ohtu seada? Kellele ja mida ning kas üldse on vaja tõestada? Režissöör-operaator-monteerija Mihkel Soe, muusika Rein Fuks, produtsent Kaspar Kaljas. Tootja OÜ Rottfilm.

foto
Dokfilm Enam kui elu (Eesti 2018)
26.08.2018 22:20

Freddy Grenzmann on Eesti viimane rokkstaar ja punk-rock ansambli "Psychoterror" laulja. Ja poeet. Nähtus rokkstaar asub tavanormidest väljaspool, on suurem kui elu. Freddy kohta võib tunnustavalt öelda, et ta ei ole normaalne - ei laval, ega ka elus. Freddy looming ja elu on samaväärsed - tal on alati kõik mängus. Freddy teeb huvitavaks mitte seltskondlik või tekstuaalne mängumõnu, vaid mängupandu suurus, täielik enesekaotuse võimalikkus ja aimatava inimliku või metafüüsilise ahastuse sügavus.

foto
Eesti lood: Udmurtiast armastusega (Eesti 2006)
22.08.2018 21:30

Umbes 2285 kilomeetri kaugusel Eestist, väikeses Kotomka külas, abielluvad udmurditar Ljudmila ja eesti mees Aivar. Pärast pulmi ootab Ljudmilat pikk tee Eestisse, uus elukorraldus ja kohanemine siinse varakapitalistliku eluga. Maha tuleb jätta töö, sugulased, sõbrad ja armsaks saanud Udmurdimaa. Vahepeal möödub kaks aastat.

foto
dokkaader Vaimude maa (Ghostland – the View of the Ju/’Hoansi, Saksa 2016)
21.08.2018 22:00

Saksa dokumentalisti Simon Stadleri filmi peategelased on Namiibia bušmanid ehk sanid, maailma vanimaks peetava Ju/'hoansi kultuuri esindajad. Neil ei lubata enam jahti pidada ja nad peavad omaks võtma meie "tsiviliseeritud" eluviisi. Esimest korda rändab rühm hõimu liikmeid läbi Kalahari kõrbe otse Euroopa südamesse. Nende kultuuri vaatlusest saab hoopis lääne elulaadi põnev vaatlus. Soojalt ja humoorikalt näidatakse meie tavasid ning harjumusi nende inimeste pilgu läbi, kel tuleb peagi loobuda oma miljoni aasta vanustest traditsioonidest.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.