Dokumentaalfilmid

Varsti ETV eetris

foto
Välisilma dokk Xi Jinpingi maailmapilt (The World According to Xi Jinping, Prantsuse 2018)
Täna 22:15

2017. aasta maailma suurimal majandusfoorumil Davosis jäi Ameerika tool tühjaks ja initsiatiivi haaras kõigile ootamatult Hiina president Xi Jinping, kes asus jutlustama ülejäänud maailmale majanduslikku liberalismi. Kes on see mees, kes astus ootamatult varjust välja ja on avanud kõigil tundlikel teemadel Hiina uue pale? Uuriv dokumentaalfilm võtab sügavuti vaatluse alla maailma suurima kommunistliku riigi üleilmsed ambitsioonid ja peadpööritavad projektid ning ühtlasi hinna, mis represseeritud hiinlastel ja ülejäänud maailmal tuleb nende eest maksta.

foto
Dokfilm Sherlock Holmes Conan Doyle'i vastu (Sherlock Holmes contre Conan Doyle, Prantsuse 2017)
21.12.2018 17:35

260 filmi, tuhanded telefilmid, videomängud, koomiksid - Sherlock Holmesi lugusid on kajastatud rohkem kui Dracula, Frankenstein, Napoleoni ja Jeesuse tegusid. Ka 130 aastat pärast sündi on Sherlock Holmesi tegelaskuju kirjandusliku müüdina jäänud üle ootuste viljakaks inspiratsiooniallikaks. Hoolimata selle looja katsetest oma tegelaskujust vabaks võidelda ja laiemat kirjanduslikku karjääri teha, jäi ta iseenda loomingu lõksu.

foto
Dokfilm Emajõe veemaailm (Eesti 2015)
23.12.2018 7:30

Suur-Emajõgi moodustab võimsa veemaailma, mis varjab endas ürgset elu. Väike Aleksander Remek avastab koos filmimehest isaga selle lummava maailma saladusi. Vaataja saab isa ja poja vahendusel osa kotkaste ning kobraste, saarmaste ja siidisabade, rohunepi ning ronkade varjatud elust. Stsenaristid Remek Meel, Liina Triškina, režissöör-operaator Remek Meel, produtsent Riho Västrik.

Varsti ETV2 eetris

foto
Kim Jong-Un – maailma hirmuvalitseja (Kim Jong Un - the Man Who Runs North Korea, Prantsuse 2017)
19.12.2018 20:00

Ühe dünastia piinatud Põhja-Korea nooruke diktaator Kim Jong-un on maailma kõige mõistatuslikum ja ohtlikum mees, kes varjab ennast ning oma riigi tegelikke olusid saladuselooriga ega anna kunagi intervjuusid. Kes on see mees, kes sai paljude arvates isa mantlipärijana erakliku riigi troonile liiga vara, kuid oskas siiski kõigist vastastest vabaneda ja ähvardab nüüd kogu maailma tuumarelvaga?

foto
Eesti lood: Pastacas (Eesti 2009)
21.12.2018 10:30

Mulgimaa metsadest pärit Pastacas alias Ramo Teder teeb ilusat ja veidrat folktroonilist muusikat ning joonistab oma maalidele pastakaga. Praegu elab mees väikses Edela-Soome külas koos soomlasest naise Piia ja 7-aastase tütre Pihlaga. Pastacas paneb oma muusika kokku miniatuursetest osadest, mis moodustavad lüürilis-kummastava terviku. Tema muusika on tuntuks saanud Soomest Tokyoni. Ramo on rännumees, muusik ja eesti kunstnik välismaal. Režissöör Rein Kotov.

foto
Atentaat paavstile (Shooting of The Pontiff, Saksa/Itaalia 2016)
21.12.2018 20:15

Werner Köhne ja Moritz Endersi dokumentaalfilm otsib vastust küsimusele: kellele oli kasulik paavstile atentaat sooritada? 13. mail 1981. aastal kell 17.00 alustab paavst Johannes Paulus II ringsõitu Roomas Peetri väljakul, mis on täis tuhandeid juubeldavaid inimesi. Järsku kõlab kolm lasku ja paavst variseb kokku. Tulistaja võetakse kinni ja vahistatakse. Mõni minut hiljem kihutab kiirabiauto sireeni huilates Gemelli haigla poole.

Vaata filme Vaata veel filme

foto
Unetus New Yorgis (Sleepless in New York, Šveitsi 2013)
Eile 13:20

R: Christian Frei. O: Helen Fisher, Michael Hariton, Rosey La Rouge, Scott, Alley. Armastus on parim asi elus - seni, kuni see otsa saab. Dokfilm vaatleb armastuse keerdkäike läbi murtud hingede - neid leiab metropolist ohtralt. Film romantiliste tunnete agooniast ja dünaamikast, oma lugusid räägivad inimesed, kes on äsja hüljatud, kes on armunud esimesest silmapilgust ning lootusetult, kes ei suuda loobuda mõtlemast endisele kallimale.

foto
"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Revolutsioon muusikas (SGT Pepper’s Musical Revolution with Howard Goodall, Inglise 2017)
Eile 11:00

Beatlesi albumi "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" ilmumisest on möödas 50 aastat. Helilooja Howard Goodall viib vaatajad muusikalisele avastusretkele nende erakordsete laulude sisse, mis on mõjutanud suuremat osa tänapäeva popmuusikast. Kõlavad omaaegsed unikaalsed helisalvestised ja palad algselt albumilt.

foto
Dokfilm Vabaduse mustrid (Keepers of the Loom, Kanada 2014)
14.12.2018 13:05

Mis asi on identiteet? Millest see koosneb? 1944. aastal olid paljud eestlased sunnitud põgenema vene vägede pealetungi eest, kaasas vaid kõige hädapärasemad asjad. Tihti tõuseb eestlaseks olemise küsimus kõige valusamalt esile siis, kui see on ohustatud. Käsitööst võib saada mälu kehastus. Kodust kaugel osutub kangastelgedel lõimitud muster palju enamaks kui lihtsalt üks kindakiri.

foto
AegRuum Sinine planeet (Earth: The Inside Story, USA 2015)
13.12.2018 20:00

Maavärinad, tsunamid, vulkaanipursked ja äärmuslik ilmastik – kas Maa on alati sel kombel käitunud? Haruldased kaadrid geoloogilistest äärmustest igal kontinendil jutustavad teaduslikult põhjendatud loo meie 4,5 miljardi aasta vanusest koduplaneedist.

foto
Titaanide duell: Reagan versus Gorbatšov (Reagan - Gorbatchev: Duel at the Top, Prantsuse 2016)
12.12.2018 20:00

Nad kohtusid esimest korda 1985. aastal Genfis külma sõja kõrgajal. Reagani senine agressiivne poliitika Nõukogude Liidu suhtes oleks vallandanud peaaegu tuumaapokalüpsise ja see sundis taktikat muutma. Noore ja tundmatuna võimule saades oli vaja ka Gorbatšovil võidurelvastumise kulukast koormast vabaneda ning valida dialoog. Ent kuigi kaamerate ees rõõmustati sula üle, algas kulisside taga armutu diplomaatiline duell, mida iseloomustasid pidevad manipulatsioonid ja bluff.

foto
Ruhnu karu Vene vetes, 2/2 (Eesti 2013)
12.12.2018 19:30

Hülgelaev "Runbjarn", mis tõlkes tähendab - Ruhnu karu, seilas Loode-Venemaa sisevetes. Esimese Eesti lipu all sõitva alusena purjetati Peterburist Valgesse merre Solovetsi saartele ja tagasi. Teele jäid Euroopa suurimad järved Laadoga ja Äänisjärv, kurikuulus Valgemere kanal ning hulk maailma kultuuripärandi nimekirja kuuluvaid vaatamisväärtusi. Operaator-režissöör Riho Västrik. Tootja Vesilind.

foto
Ruhnu karu Vene vetes, 1/2 (Eesti 2013)
11.12.2018 19:30

Hülgelaev "Runbjarn", mis tõlkes tähendab - Ruhnu karu, seilas Loode-Venemaa sisevetes. Esimese Eesti lipu all sõitva alusena purjetati Peterburist Valgesse merre, Solovetsi saartele ja tagasi. Teele jäid Euroopa suurimad järved Laadoga ja Äänisjärv, kurikuulus Valgemere kanal ning hulk maailma kultuuripärandi nimekirja kuuluvaid vaatamisväärsusi. Operaator-režissöör Riho Västrik. Tootja Vesilind.

foto
Välisilma dokk Jumal, kaitse Venemaad (God Save Russia, Prantsuse 2018)
10.12.2018 22:15

Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill, vene kasvava õigeusukiriku pea, on üks Venemaa mõjukamaid inimesi, kes toetab konservatiivseid väärtusi ning on saanud sellega üheks Putini režiimi tugisambaks. Film võtab lähema vaatluse alla mehe, kes peab inimõigusi "globaalseks ketserluseks", kuid on jäänud enamasti lääneriikide radarilt välja.

foto
Mstislav Rostropovitš. Võitmatu poogen (Mstislav Rostropovich - The Indomitable Bow, Prantsusmaa 2017)
9.12.2018 11:00

Juba 1950ndatel rahvusvahelise tunnustuse pälvinud tšellist Rostropovitš oli sunnitud 1972. aastal kodumaalt põgenema. Ta kaitses Solženitsõnit, kes oli pärast “Gulagi arhipelaagi” avaldamist Nõukogude Liidust välja heidetud. NSVL kodakondsusest ilma jäetud, asus Rostropovitš elama Pariisi ja Washingtoni. Sellest sündis legend.

foto
Musta augu apokalüpsis 1, 2/2 (Black Hole Apocalypse, Prantsusmaa 2018)
6.12.2018 20:00

Jätkub teekond universumi kõige mõistatuslikumate objektide saladuste avastamisel, kus astrofüüsik ja kirjanik Janna Levin selgitab uusimate avastuste valgel nende gravitatsiooniliste koletiste olemust, mis hämmastab ka teadlasi ennast. Miks pole millelgi universumis, isegi valgusel, planeetidel ja hiidtähtedel nende eest pääsu ning kuidas saab kõik, mis nende meelevalda satub, igaveseks kaduda?

foto
Eesti lood: Parem homne (Eesti 2012)
6.12.2018 10:00

Ajal, mil kümned tuhanded eestlased Soomes parema elu nimel tööd teevad, elavad paljud neist pidevas ooteseisundis. Alati pakitud kott, voodi kuskil anonüümses toas, köök, mida kasutab loendamatu arv inimesi - oma elu omas kodus saab elada vaid loetud tunde. Film räägib loo ühest majast Helsingi lähedal, mille allkorrusel elavad kümme eestlast ja ülakorrusel soomlane Tomi, kes neile tööd pakub.

foto
Sanktuaarium (Sanctuarium, Eesti 2016)
4.12.2018 20:45

On üks püha paik, mida kutsutakse Sanktuaariumiks. Tegelikult pole seda paika olemas. See on ajutine varjupaik, kus õpid, kuidas moodsa maailma kaosest puutumata jääda. Selle võib leida iseenda seest, kuid see on raske. Säärase paiga võib avastada Tallinna vanalinnast, seal võib kohtuda ka selle loojaga. See koht on Ukraina kultuurikeskus. Režissöör Vjatšeslav (Slavik) Bihun.

foto
Justin Trudeau: teistsugune Ameerika (Justin Trudeau- L'autre Amérique, Prantsusmaa 2018) (1)
3.12.2018 22:15

Kogenud dokumentalisti Gilles Cayatte'i film esitab küsimuse: kes on tegelikult 21. sajandi liberaalse poliitiku võrdkujuna tuntud Kanada peaminister Justin Trudeau? Kolm aastat tagasi 46-aastaselt riigipeaks valitud karismaatilist poliitikut on võrreldud John Kennedyga, ta tõi Kanada poliitikasse värskeid tuuli ning teda peetakse progressi esindajaks.

foto
Dokfilm Palusalu (Eesti 2009)
28.11.2018 13:05

Dokumentaalfilm eesti maadluslegendi, kahekordse olümpiavõitja Kristjan Palusalu (1908-1987) saatusest. Tema elukäik pakub nii tõuse kui ka mõõne, üks tormilisem kui teine. Palusalu meenutavad tütar Helle, perekonnasõbrad, kolleegid-sportlased. Intervjuude, arhiivikaadrite ja taaslavastatud episoodide abil näeb vaataja lugu paljulapselise pere poisist, kes teeb endast Euroopa kangeima maadleja.

foto
Eesti lood: Keelatud vili (Eesti 2010)
25.11.2018 8:30

Jaagule tundub, et ta on sündinud vales kohas - ta oleks ülepea tahtnud olla veinimõisnik kusagil Lõuna-Itaalia viinapuuistanduste keskel. Selle asemel aga, et Itaaliasse kolida, otsustas mees põhjamaa kliimat trotsides rajada viinamarjaistanduse otse oma talu kõrvale Valgamaa mäenõlvadele ja nii uskumatu kui see ka ei tundu, on ta sealt ka esimese veinisaagi saanud.

foto
Eesti lood: Miks ma siis ei lähe? (Eesti 2017) (1)
24.11.2018 16:15

Kati, Triin ja Siiri kolisid Londonisse, et seal paar aastat keelt õppida ning kogemusi omandada. Tänaseks on möödunud üle kümne aasta, loodud pere ja sündinud lapsed ning tundub, et tulevik on nüüd seotud välismaaga. Igatsus kodumaa järgi on jäänud, kuid tagasipöördumine hirmutab. Miks tundub kojutulek järsku nii keeruline? Režissöör Liina Särkinen. Tootja Silmviburlane.

foto
Eesti lood: Kellele lüüakse pulsikella (Eesti 2014)
21.11.2018 11:30

Film saavutusharrastussportlastest ja nende ambitsioonidest ning võitlustest teel võidule. Viimastel aastatel on Eestis harrastussportlaste, sealhulgas ka saavutusharrastussportlaste hulk plahvatuslikult kasvanud. Need on keskealised mehed, kelle spordiharrastus on väljunud tervisespordi piiridest, kes tunnistavad vaid võitu ja astuvad proffide kandadele. Filmis otsime vastust lihtsale küsimusele: miks nad seda teevad? Kas saavutusharrastussport on puhas? Režissöör Andres Keil.

foto
Lõksus (Ungari 2018)
20.11.2018 22:30

Bernadett Tuza-Ritteri film leiab moodsa orjapidamise ootamatust kohast, Euroopa südamest. Marish on leidnud peavarju naise juures, kes saadab ta tehasesse tööle ning võtab endale kogu palga. Film allumisest ja vabanemisest äratas tähelepanu nii mainekal IDFA dokumentaalfilmide festivalil Amsterdamis ja Sundance´is.

foto
Eesti lood: Salme saladus (Eesti 2011) (1)
28.10.2018 19:10

Millest see tuleb, et Saaremaal Salme vallas hõljuvad UFO-taldrikud, külmking, maasügavusest väljuvad viikingite luukered ning perekond Sõnajalgade tuulegeneraatorid ja helikopter on sama igapäevased nähtused kui kalapüük ning viljakoristus? Salme saladus ootab lahendamist. Režissöör Moonika Siimets, operaator Rein Kotov, helioperaator Mart Otsa, monteerija Andreas Lenk, produtsent Mari Kallas. Tootja Osakond.

foto
Eesti lood: Kuumad naised vabast tahtest (Eesti 2013)
28.10.2018 12:30

Reet ja Lilja on pereemad Aegviidust, kelle argielu iseloomustab pidev valmisolek nii oma pere kui ka kogukonna eest. Vabatahtlikeks päästjateks hakkasid naised murest oma laste pärast, aga mitte ainult... Režissöör Aivo Spitsonok, tootja Osakond OÜ.

foto
Eesti lood: Lusmägi INC (Eesti 2014)
22.10.2018 11:40

Unistamine on oskus. Film jälgib väikelinnast pärit kaksikvendi, kes julgevad mõelda mõeldamatust ja asuvad endale teed rajama kas või majandusministri ametikoha poole. Režissöör Marta Pulk.

foto
Eesti lood: Lained ja võnked (Eesti 2014)
21.10.2018 16:15

40 aastat abielus olnud vanapaar otsustab oma elusügisel lahku minna - naine pöördub Jumala ja kosmoseenergia lainete poole, mees aga püsib teaduse raudses haardes. Maailmavaated on hakanud sõdima, peenmateeria ja jämemateeria igavene vastuolu tungib kahe inimese abiellu. Poeetiline lugu kosmilistest võngetest, lõhkikasvanud kapsastest ja armastuse võimalikkusest. Režissöörid Marianne Kõrver ja Kaido Veermäe.

foto
Eesti lood: Seto saadik (Eesti 2012) (1)
20.10.2018 11:15

Viiendat põlve setu rahvalaulik Valli elab juba üle 40 aasta Tallinnas. Oma igapäevase kontoritöö kõrvalt jätkab naine esivanemate traditsiooni – ta laulab ja mängib pilli. Valli tajub teatavat identiteedikriisi, sest pealinnas on setu kultuuriga tegelemine suuresti kunstlik ja forsseeritud.

foto
Eesti lood: Taotleja (Eesti 2016)
19.10.2018 14:35

Arlin on just lõpetamas Räpina aianduskooli ja väga tahtmist täis luua omaenda väikeettevõte ning seda justnimelt maal. Teda inspireerib aiandus, keraamika, mesilased, maasikad, lambad ja veel tuhat asja, kuid ta ei tea, millest oleks kõige õigem kinni haarata, sest praktilised kogemused puuduvad.

foto
Eesti lood: Kellele lüüakse pulsikella (Eesti 2014)
20.09.2018 23:00

Film saavutusharrastussportlastest ja nende ambitsioonidest ning võitlustest teel võidule. Viimastel aastatel on Eestis harrastussportlaste, sealhulgas ka saavutusharrastussportlaste hulk plahvatuslikult kasvanud. Need on keskealised mehed, kelle spordiharrastus on väljunud tervisespordi piiridest, kes tunnistavad vaid võitu ja astuvad proffide kandadele. Filmis otsime vastust lihtsale küsimusele: miks nad seda teevad? Kas saavutusharrastussport on puhas? Režissöör Andres Keil.

foto
Eesti lood: Lained ja võnked (Eesti 2014)
18.09.2018 9:25

40 aastat abielus olnud vanapaar otsustab oma elusügisel lahku minna - naine pöördub Jumala ja kosmoseenergia lainete poole, mees aga püsib teaduse raudses haardes. Maailmavaated on hakanud sõdima, peenmateeria ja jämemateeria igavene vastuolu tungib kahe inimese abiellu. Poeetiline lugu kosmilistest võngetest, lõhkikasvanud kapsastest ja armastuse võimalikkusest. Režissöörid Marianne Kõrver ja Kaido Veermäe.

foto
Eesti lood: Kummikaru (Eesti 2009)
16.09.2018 12:45

Maiko Ratner tahab oma koduküla Ülgase ümbruse ära koristada. Ümber küla vedeleb ligi kümnendik kogu Eesti "salaprügist" - mitte lihtsalt pisut jäätisepabereid ja suitsukonisid, vaid tuhandeid tonne ehitusjäätmeid ning vanu rehve. Ülgase on iidne väike küla Tallinna lähedal Rebala muinsuskaitsealal, kus sadakond aastat kaevandati fosforiiti. Kaevandused suleti ja nüüd on küla ümbruse metsad, maastikukaitseala ning mahajäetud karjäär olnud aastaid salajasteks prügi mahapanekukohtadeks. Maiko, lihtne mees ja tugev kui karu, on kindel, et suudab vana karjääri rämpsust tühjaks vedada...

foto
Dokfilm Maran (Eesti 2018)
15.09.2018 18:40

Teleesilinastus! Rein Maran on Eesti filmi suurmees, kelle elutööks on mahukas ja unikaalne loodusfilmide kogu. Ligi poolesaja loodusteemalise filmi autorina on ta tundliku operaatorisilmaga jäädvustanud hindamatut filmimaterjali. Kõige selle kõrval noori filmitegijaid õpetades on tema panus Eesti kultuuriloole suurem, kui seda keegi suudab hoomata. Filmis saame aimu Rein Marani elufilosoofiast ja käime temale armsaks saanud võttekohtades.

foto
Eesti lood: Juhtmevaba elu (Eesti 2015)
15.09.2018 12:30

Paljud eestlased tahavad tarbimisühiskonnast välja rabeleda, kuid vähesed teevad seda nii radikaalselt kui Jim ja Maarja. Nad rajavad Lahemaale väikesele metsakohale oma juhtmevaba ökoelamist, kasutades ära kõike, mida nad kätte saavad: tööstusjääke, vanu autokumme, põhku, savi.

foto
Eesti lood: Lihast ja luust (Eesti 2013)
5.09.2018 23:05

Toimus kuritegu. Muistne kalmistu on koppadega üles kaevatud, kondid segi paisatud ja rikkalikud hauapanused varastatud. Kohalikud väidavad, et pole midagi kuulnud ega näinud. Iidne ja püha Niklusmägi koondab enda ümber kuriteo, teaduse, surnute vaimud ja kohalikud elusaatused. Režissöör Anna Hints, tootja Vesilind OÜ.

foto
Eesti lood: Õuemängud (Eesti 2016)
4.09.2018 13:30

Dokumentaalfilm üheksast noorest emast, kes rajavad Tartusse kogukondlikku lastehoidu. Emad soovivad, et nende lapsed saaksid olla võimalikult palju aega õues, rohkelt joosta ja ronida. Ja seda sõltumata ilmast ning aastaajast. Nad usuvad, et see tagab lastele hea tervise. Film jälgib lastehoiu rajamist esimese tegevusaasta jooksul, kus tegutsetakse suures osas Emajõe kaldal. Lastekasvatamisest keerulisemaks kujuneb toimetulek raha, pakase ja avaliku arvamusega. Režissöör ja produtsent Urmas Reisberg. Tootja Plank Film 2016.

foto
Eesti lood: Suurlinna biit (Eesti 2015)
2.09.2018 14:25

Särav ja ambitsioonikas noor muusik Liis Hirvoja otsustas minna Londonisse, et täita oma unistus lauljaks saamisest. Suurlinnas läbilöömiseks on vaja lisaks talendile ka meeletut tahtejõudu. Liisi päevaplaan on minutilise täpsusega paigas, seda täidavad lõpmatud bändiproovid ja pikad tunnid laste klaveriõpetajana. Film vaatleb energiast pakatava Liisi igapäevaelu lähedalt ja siiralt ning mõtiskleb, miks peaks üks noor eestlane kodumaalt ära kolima.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.