Dokumentaalfilmid

Varsti ETV eetris

foto
Eesti lood: Vastuvõtt (Eesti 2017)
Täna 15:25

Igal aastal 24. veebruaril toimub Eesti Vabariigis vähemalt kaks tähtsat vastuvõttu. Ühel neist võtab külalisi vastu Vabariigi president, teisel, osalejate jaoks mitte vähemtähtsamal, lahke pererahvas oma kodus Tartus, Karlovas. Režissöör Aleksandr Heifets, produtsent Jaak Kilmi. Tootja Taiga Film OÜ.

foto
Ma elasin Eesti Vabariigis (Eesti 2010)
Homme 07:55

Kas ajaloost on võimalik õppida? Mis tunne on olla 10-aastasena ajaloo pöörises? Mis tunne on olla täiskasvanu riigis, mis ühel päeval naudib edu vilju ja järgmisel kaob kaardilt? Film räägib saatuslikust 1939. aastast Eestis, vabadusest ja sundseisust, tegemistest ning tegemata jätmistest. Stsenaristid Tiina Kaalep ja Indrek Treufeldt, režissöör Liina Triškina, operaatorid Meelis Veeremets ning Mait Mäekivi, helirežissöör Seppo Vanhatalo, produtsent Ivo Felt. Tootja Allfilm.

foto
Dokfilm Kihnu Kristjan (Eesti/Soome 1992)
Homme 16:05

Kui Eesti uuesti vabaks sai, oli Kristjan Michelson 11-aastane. Tubli laulumehena esines ta Rootsi kuningapaarile, rändas ansambliga „Kihnumua“ mööda ilma ja võlus oma kauni häälega inimeste südameid. Hoolimata sellest, et Kristjani ja paljude temavanuste pikkus ning vanus veel õiget mõõtu välja ei andnud, olid nad valmis astuma kaitseväkke ja ohverdama kasvõi elu kodumaa eest. Režissöör Mark Soosaar. Tootjad Weiko Saawa Film ja YLE1.

Varsti ETV2 eetris

foto
Hingemaa (Eesti 2016)
Täna 12:40

90-ndatel Eestis pangahooneid üles ehitanud Jaan on tänaseks majanduslikel põhjustel oma elu sisse seadnud Ameerikas. Ühel heal päeval avastab ta Wisconsini osariigi väikese metsatuka seest, keset viljapõlde ja indiaanlaste reservaate, esimeste Ameerikasse rännanud eestlaste poolt 1914. aastal üles ehitatud, ent tänaseks hüljatud ning lagunema hakanud puukiriku. Koos venna Peetri, kirikumaa pärija Billi ja Eesti laulja ning helilooja Tõnis Mäega asub Jaan seda pūhakoda taastama.

foto
Disko ja tuumasõda (Eesti 2009)
Täna 22:25

Jaak Kilmi ja Kiur Aarma mänguline dokumentaalfilm lapsepõlvest Nõukogude Eestis, külmast sõjast ning kuumadest ihadest. "Disko ja tuumasõda" räägib ühest veidrast infosõjast, kus totalitaristlik võim seisis vastamisi popkultuuri kangelastega. Ja kaotas. "Selles olukorras oli võimalik, et Emmanuelle alistab Punaarmee ja Michael Knight terve kooli õppenõukogu," kaardistab filmi produtsent Kiur Aarma toonaste ideoloogiliste madinate lahinguvälja. "Film meie põlvkonnast, kes enese teadmata oli toodud külma sõja eesliinile. 

foto
dokkaader Moodne mees (A Modern Man, Taani 2017)
27.02.2018 22:05

Taani režissööri Eva Mulvadi portreefilm Charlie Siemist, rikkast pärijast, ambitsioonikast viiuldajast ja juhtivate moemajade modellist. Pealtnäha elab ta ideaalset elu, kuid fotogeenilise fassaadi taga võitleb ta selle nimel, et luua endale elu, mis vastaks ümbruskonna ja tema enda ettekujutustele edust ning õnnest. Perfektsionistina ajab ta kõiges taga täiuslikkust, aga kas on võimalik elada kogu elu täiuslikult?

Vaata filme Vaata veel filme

foto
Südamest skaut (Eesti 2012)
Täna 08:20

Skautide 100. tegutsemisaastaks valminud linateose võtted toimusid mitme aasta vältel erinevatel skaudiüritustel Eestis ja skautide maailmalaagris Rootsis. Filmis meenutab oma skaudiaega ka president Toomas Hendrik Ilves. Režissöör Anu Aun.

foto
Eesti lood: Vastuvõtt (Eesti 2017)
Eile 21:00

Igal aastal 24. veebruaril toimub Eesti Vabariigis vähemalt kaks tähtsat vastuvõttu. Ühel neist võtab külalisi vastu Vabariigi president, teisel, osalejate jaoks mitte vähemtähtsamal, lahke pererahvas oma kodus Tartus, Karlovas. Režissöör Aleksandr Heifets, produtsent Jaak Kilmi. Tootja Taiga Film OÜ.

foto
Eestlase elu (Eesti/Soome 1994)
Eile 11:50

Dokumentaalfilm ühe eesti perekonna elust, mida filmigrupp jälgis 14 kuu jooksul taasiseseisvunud Eestis aastatel 1992-1993. Külmad paneelmajad, rahareform, tulevikulootused. Vaatamata probleemidele ei ole kadunud unistus paremast elust tulevikus. Ja eesti pere elab edasi, saanud iseseisvuse ajal uut lootust ja mõtet elamiseks. Režissöörid Renita ja Hannes Lintrop. Tootja Filmistuudio SEE. Film valmis koostöös YLE2 Dokumenttiprojektiga.

foto
Tantsuvajadus (The Need to Dance, Hollandi 2014)
22.02.2018 23:25

Petra Lataster-Czisch ja Peter Lataster saadavad filmis "Tantsuvajadus" flaami-maroko päritolu koreograafi Sidi Larbi Cherkaouid tema Euroopa-reisil, filmides lisaks koreograafiale ka tema tööd tantsijatega. Kaadri taga räägib edukas tantsukunstnik oma juurtest ja karjäärist, eriti isa põlastavast suhtumisest.

foto
Dokfilm Lipu heiskamine (Kanada 2017) (1)
22.02.2018 23:15

Film viib meid 1941. aasta 28. augusti hommikusse, kui nõukogude väed olid taganemas ja Saksamaa väed olid Tallinna tungimas. Neid sündmusi meenutab Fred Ise, kes oli tol ajal vaid 16-aastane. Selles ainulaadses ajaloolises mälestuses kuuleme, kuidas vaid põgusa viie tunni vabaduse kestel suutis üks väike kamp eesti noori heisata Pika Hermanni torni Eesti lipu ja sellega välja kuulutada Eestis vabaduse. Olgugi, et ainult mõneks tunniks... Film on Mae Productions Inc. ja Toronto Eesti Keskuse kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

foto
Astor Piazzolla. Uus tango (Astor Piazzolla- Tango Nuevo, Prantsuse/Argentina 2017)
22.02.2018 22:30

Argentina tango - maailm tulvil kirge ja saladusi, graatsiat, ilu ning elegantsi. Selle maailma säravamaid tähti on Astor Piazzolla, pandooniumivirtuoosist helilooja, kes 1955. aastal murdis välja traditsioonilise tango reeglitest, luues niinimetatud uue tango, ja viis rahvapidude tantsumuusika maailma suurimatele kontserdilavadele. Austusavalduseks uue tango loojale tema 25. surma-aastapäevaks valmis dokumentaalfilm, milles saavad sõna helilooja poeg ja tütar, samuti näeme avaldamata intervjuusid virtuoosi endaga.

foto
Meite kodo (Eesti 2016) (1)
21.02.2018 20:30

Film jälgib kolme 346 elanikuga Kihnu saarel elavat naist, kes annavad endast kõik, et mitte kaotada usku ning püüavad päästa oma kodusaart väljasuremisest. Režissöör Daniel Picon ja Meelika Lehola.

foto
Dokfilm Naine pildil (Eesti 2017) (1)
20.02.2018 22:15

Kunstnik Lauri Sillak aka Laurentsius alustab oma värske näituse maalimist tavatus kohas – tühjaksjäänud puumajas Tallinna südalinnas. Majas, mis kuulus Eesti filmi- ja fotokunsti loojale Johannes Parikasele ja tema naisele Lillile. Parikaste nimi oli esimeses Eesti Vabariigis tõeline tooniandja. Sellega seostusid Eesti esimene missivõistlus, riigimeeste prominentsed portreed ja kogu Eestimaa ülespildistamine.

foto
dokkaader Vabade inimeste maa (Land of the Free, Taani/Soome 2017)
20.02.2018 22:00

Camilla Magidi film jälgib Los Angeleses kahe aasta jooksul kolme keerulise saatusega meest. 42-aastane Brian on äsja vabanenud vanglast, kus kandis 24 aastat karistust tapmise eest. Juan on teismeline isa, kes võitleb narkosõltuvusega ja üritab end kambaelust lahti rebida. 7-aastane Gianni elab probleemses peres ja ei leia äsja vanglast vabanenud emaga ühist keelt. Näeme kolme mehe pingutusi, et pinnale jääda vabas maailmas ja ühiskonnas, kus abi on harv ning loota saab vaid iseendale.

foto
Järveristi talu perenaine (Eesti 2015)
19.02.2018 20:30

Lugu räägib ühest suure talu vanast, vitaalsest ja töökast lesest. Oma tööstaažiga alustas ta kuueaastasena, mil tänapäevaste standardite kohaselt peaks kestma veel lapsepõlv. Tema veendumus on, et töö peab kartma töö tegijat, mitte vastupidi. Filmi peategelane räägib võru murdes. Režissöör Aigar Vals.

foto
Maestro (Eesti 2009)
18.02.2018 15:10

Portreefilm legendaarsest fotograafist Kalju Suurest. Kui sa oled 80 aastat vana ja sellest tubli 50 võtnud fotoaparaadiga üles katmata daame ning tahad end endiselt hoida reipana, no mida sa hing siis ikka teed, kui et jätkad nende katmata daamide ülesvõtmist vana kooli aparaadi abil, valged kindad mõtteliselt käes. Autor Manfred Vainokivi. Tootja Filmivabrik OÜ. Täna on Kalju Suure 90. sünniaastapäev.

foto
Loomad ja armastus, 2/2 (Animals and Love, Inglise 2014)
17.02.2018 22:25

Üldlevinud arvamuse kohaselt lähtuvad loomad partneri valikul üksnes instinktidest ja tunnetel ei ole selles kohta. Kas see vastab tõele? Või tunnevad loomad rõõmu, närvipinget, elevust ja romantilist armastust sarnaselt inimestega? Kaheosalises loodussarjas vaadeldakse, kuidas loomad kohtuvad, kuidas nad valivad paarilist ja kuidas arendavad suhteid.

foto
Loodusdokk Ööloomad (Animals at Night, Prantsuse 2017)
17.02.2018 18:40

Igal õhtul, kui mets vajub pimedusse, ärkab hulk loomi. Ehast koiduni on ööloomad äärmiselt aktiivsed - nad kütivad, kurameerivad ja sigivad pimeduse katte all. Mõned on loomu poolest öise eluviisiga, teised on aga selleks saanud häda sunnil. Kõigil neil on oma salarelvad ja kaitsestrateegiad. Millised hämmastavad võimed on neil varuks? Mis aitab neil vältida kõikjal varitsevaid lõkse? Uus kaameratehnoloogia võimaldab nüüd heita pilku öisesse metsa ja näha seal kihavat elu. Teejuhiks saab väike metsseapõrsas, kes on oma perest maha jäänud.

foto
Kloostriga seotud (Eesti 2011)
17.02.2018 13:40

Petseri kloostri peavärava ees asub Püha Usukannataja Varvara nimeline vana puukirik, kus juba aastakümneid toimetab preestrina Petseri inimeste seas tuntud ja hoitud isa Jevgeni. Peale surma tahavad inimesed tema poolt ära saadetud saada, palju lapsi tuuakse tema juurde ristida ja enamuse noortest laulatab isa Jevgeni. Ta matab aastas ligi 200 surnut, teistesse kirikutesse jagub neid märksa vähem.

foto
Bobby Kennedy Ameerika unelmad (The American Dreams of Bobby Kennedy, Prantsuse/Itaalia 2017)
16.02.2018 20:00

Alates president John F. Kennedy mõrvamisest kuni ta enda tapmiseni hotellis Ambassador ligi viis aastat hiljem, jättis Bobby Kennedy Ameerika poliitikasse kustumatu jälje, sisendades ühteaegu suurt lootust ja vabastades illusioonidest. Ta eesmärgid olid ehk utoopilised ja isegi naiivsed, kuid kindlasti poliitiliselt sedavõrd lõhestavad, et ka teda ennast tabas venna saatus.