Dokumentaalfilmid

Varsti ETV eetris

foto
Eesti lood: Andy astub üles (Eesti 2011)
Täna 23:30

Väliseestlane, eestlane, ameeriklane, koomik ja maailmakodanik Andrus Valvur tuleb oma vanemate kodumaale, et viia ellu salaunistus - esineda eestlastele eesti keeles. Kas see aga meile üldse naljakas tundub ja mida kogeb Andy Eestis esinemist ette valmistades? Režissöör-operaator Elen Lotman, produtsent Madis Tüür.

foto
Eesti lood: Keelatud vili (Eesti 2010)
25.06.2018 7:45

Jaagule tundub, et ta on sündinud vales kohas - ta oleks ülepea tahtnud olla veinimõisnik kusagil Lõuna-Itaalia viinapuuistanduste keskel. Selle asemel aga, et Itaaliasse kolida, otsustas mees põhjamaa kliimat trotsides rajada viinamarjaistanduse otse oma talu kõrvale Valgamaa mäenõlvadele ja nii uskumatu kui see ka ei tundu, on ta sealt ka esimese veinisaagi saanud. Jaagust sugugi mitte kaugel elab Liia, muhe Setomaalt pärit memm, kelle kirg viinamarjade vastu on utsitanud teda oma aeda koguma üle kahesaja viinamarjasordi. Taimi ja kasvuhooneid tuleb iga aastaga juurde.  

foto
Doksari Gorillapere ja Gordon, 1/2 (Gorilla Family & Me, Inglise 2015)
25.06.2018 8:15

Gordon Buchanan viib täide oma ammuse unistuse filmida graueri idagorillasid, kes on kõige suuremad esikloomad maa peal. Kongo Demokraatliku Vabariigi metsades kohtub ta hirmuäratava pereisa Chimanuka ja kahe väikese gorillabeebiga, kellest üks on jäänud ilma emata. Sedamööda, kuidas Gordon võidab gorillapere usalduse, hakkab ta mõistma nende osavõtlikku loomust. Ta satub ka tunnistajaks kahe suure rivaali võitlusele perepea positsiooni pärast.

Varsti ETV2 eetris

foto
dokkaader Alisa sõjatandritel (Alisa in Warland, Poola 2015)
Täna 23:00

Filmiinstituudi tudeng Alisa Kovalenko oli 26-aastane, kui Kiievis algasid valitsusevastased protestiavaldused. Dokumentalisti ja patrioodina ei jäänud ta Ukrainat vapustavatest sündmustest kõrvale ning jäädvustas filmipäevikus oma kogemusi nii Euromaidanil kui ka separatistide poolel. Näidates sündmusi Ukraina eri piirkondades, loob Alisa ühtlasi siira autoportree noorest naisest, kes otsib vastuseid keerulistele küsimustele.

foto
Eesti lood: Kahe maailma vahel (Eesti 2014)
Homme 10:45

Mida üks inimene tegelikult vajab? Juba aastaid on verise kodusõja eest naaberriiki Jordaaniasse pagenud üle poole miljoni süürialase.

foto
Berlusconi ja maffia. Skandaalid Itaalia moodi (Berlusconi & la Mafia. Scandales a l'italienne, Prantsuse 2015)
Homme 19:30

Filmis näeme, kuidas oma isiklike ärihuvide nimel valitsusjuhiks pürginud meediamogul Silvio Berlusconi on kasutanud kõhklematult maffia raha ja mõju, et võimul püsida ning oma varandust kindlustada.

Vaata filme Vaata veel filme

foto
Jaapan - loodus ja inimesed, 2/3: Edelasaared (Wild Japan, Inglise 2015) (3)
Täna 19:30

Jaapani edelatipus asuvate saarte hulka kuulub suuruselt neljas saar Kyūshū ja rida väiksemaid saari kuni Yonagunini, mis jääb vaid 80 km kaugusele Taiwanist. Kyūshūl asub Jaapani kõige aktiivsem vulkaan Sakurajima. Mineraalirikkal pinnasel kasvatatakse hiigeljuurvilju. Yakushimal kasvavad tuhandeaastased seedrimetsad, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Saarel elutsevad suured tähikhirvede ja makaakide asukonnad. Iriomoto mangroovides ja metsades võib lisaks iriomoto kassile kohata ka maailma väikseimat metssiga ning rannal rohekilpkonni.

foto
Eesti lood: Sisekõla (Eesti 2014)
Täna 10:50

Noorele heliloojale Pärt Uusbergile oli 2014. aasta eriline: viimased proovid ja kontsert Eesti Muusikaakadeemia lõputööga, autoriõhtu "Õhtu ilu", ning tema teose "Muusika" laulupeol ettekandmine. Film jälgib, mis toimub autoriga sellel pöördelisel ajal, kui tema sisehelid väljuvad isiklikust ruumist välisesse - kõigi ruumi. Tegu on sissepoole vaatava muusikalise rännakuga, mille käigus looja võitleb oma elukutse ilu ja valuga. Režissöör Madis Reimund.

foto
Koreograaf Mats Ek (The Choreographer Mats Ek, Rootsi 2014)
Eile 23:00

Väga isiklik dokumentaalfilm rahvusvaheliselt tunnustatud koreograafist Mats Ekist. Võttegrupp jälgis, kuidas valmis Stockholmi kuninglikus ooperis lavastus "Julia ja Romeo", mille käigus avanes ainulaadne pilt Mats Eki loomingulisest tööprotsessist. Kuidas sünnib täiuslik sammude järgnevus? Pääseme Matsile sama ligidale kui tema oma tantsijatele.

foto
Eesti uus dokk Sõda (Eesti 2017)
Eile 20:00

Kes on tänases maailmas (palga)sõdur? Kuidas ta jõuab „üle surma silla”? Kas ta peab ohverdama iseenda, et alluda käsuliinile, et siseneda olukordadesse, milles kõik see, mis emapiimaga kaasa antakse, enam ei kehti? Kust tõmmata piir põhjendatud kannatuste ja põhjendamatute vahele? Eufemismid ei pruugi inimlikus plaanis toimida. Sõja glorifitseerimine pigem süvendab kui leevendab seda. “Sõda” on lugu ühest rahuvalvajast, kes missioonilt tulles ei saanud enam leppida siinsega - eluga hetke ja igaviku vahel. Filmitud Afganistanis ja Austraalias. Autor Sulev Keedus.

foto
Superrikkad slummis, 1/4: Bangladesh (Superrig i slummen, Taani 2016)
Eile 19:30

Lõbus, kuid samas ka mõtlemapanev sari tohutust jõukusest valdavalt vaeses keskkonnas. Parimas Louis Theroux' stiilis filmitud dokumentaalsarjas tutvustab Taani ajakirjanik Kristoffer Eriksen meile Kolmanda Maailma rikkaid. Sarja esimeses osas reisib Kristoffer Eriksen Bangladeshi, et tutvuda pururikka Moosa Bin Shamsheriga, keda hüütakse Prints Moosaks ja kes ajas oma varanduse kokku immigrantide tööjõu ning väidetavalt ka relvade vahendamisega. Samal ajal peab 10-aastane Shah Paran töötama kümme tundi päevas, et pärast isa lahkumist perekonda toita.

foto
Eesti lood: Elu kombinaadi keldris (Eesti 2016)
Eile 13:50

"Elu kombinaadi keldris" jälgib lugu inimesest ja teda ümbritsevast süsteemist ning nende kahe mõõtme vahekorrast. Filmi peategelane, Lõuna-Eesti haigla elektrik Ago Pettai, kehastab süsteemis elutervet anarhismi ja meditsiinisüsteem seda struktuuri, mis annab võimaluse keset haigusi sääraseks eluterveks anarhismiks. Film püstitab küsimuse: mida tähendab terve olemine ja kas elutervus on selle kõigega kuidagi seotud? Režissöör Triin Ruumet. Tootja Kinosaurus Film OÜ.

foto
The Beatlesi sünd (Becoming... The Beatles, USA 2012)
17.06.2018 23:30

Lugu sellest, kuidas rühm noormehi hakkas Liverpoolis looma muusikat, mis sõna otseses mõttes muutis maailma.

foto
Eesti lood 15: Tabamata ime (Eesti 2017)
17.06.2018 23:00

Lugu autopesija Leost, kes kirjutab muusikat ja kellel on unistus läbi lüüa omaloodud lauludega. Vene lugudest töötlusi tootval Leo mänedžeril, koomilise olekuga Heikil läheb aga Leost paremini. Heiki müüb kõik oma kontserdid välja ja taidleb ennast rahva südamesse. Leo aga selline kloun olla ei taha, tema soovib kogu hingest jääda tõsiseltvõetavaks artistiks. Kuid publiku huvi Leo loomingu vastu on jätkuvalt leige. Milles asi? Režissöör Eret Kuusk. Tootja Estfilm Production OÜ.

foto
Dokfilm Raudmees - Andres Krestinov (Eesti 2016)
17.06.2018 20:00

Dokumentaalfilm legendaarsest krossisõitjast Andres Krestinovist. Atraktiivsete arhiivikaadritega ja Andrese meenutustega vürtsitatud lood nõukogude ajast tänaseni. Kolmekordne NL ja kahekümneühekordne Eesti meister on stardijoonel veel ka täna, 53-aastasena, just sellessamas filmis! Režissöörid Steiv Silm ja Tarvo Mölder, produtsendid Andres Arro ning Raido Nikonorov.

foto
Dokfilm Hundi süda sees (Eesti 2015)
17.06.2018 0:25

Karmid karvikud miksivad metsavahel oma metalseid sounde rahvapilli traditsiooniliste helidega, kasutavad paganlikke sümboleid ja laulavad laiale maailmale kummaliselt kõlavas emakeeles. Et saada aimu põhjamaise folk metal'i olemusest, keskendub film kahele bändile: "Metsatöllule" Eestist ja nende vanemale vennale "Finntrollile" Soomest. Reźissöör-stsenarist Liina Paakspuu.

foto
Eesti lood: Suurlinna biit (Eesti 2015)
15.06.2018 10:55

Särav ja ambitsioonikas noor muusik Liis Hirvoja otsustas minna Londonisse, et täita oma unistus lauljaks saamisest. Suurlinnas läbilöömiseks on vaja lisaks talendile ka meeletut tahtejõudu. Liisi päevaplaan on minutilise täpsusega paigas, seda täidavad lõpmatud bändiproovid ja pikad tunnid laste klaveriõpetajana. Film vaatleb energiast pakatava Liisi igapäevaelu lähedalt ja siiralt ning mõtiskleb, miks peaks üks noor eestlane kodumaalt ära kolima.

foto
Mälestuste jõel (ETV 2011)
14.06.2018 23:00

1941. aasta 14. juuni öösel prõmmiti paljude kodude ustele üle Eestimaa. Algas pikk Siberitee enam kui 10 000 inimesele... Sellest ajast on sõnal "Siber" eestlaste jaoks üheselt halb tähendus. Septembris 2010. aastal rändas 10-liikmeline võttegrupp sama teed - sihtkohaks tänaseks kadunud või kadumas külad Vasjuganjes, maailma suurima soo keskel. Läksime otsima nende Virumaa laste jälgi, kes 1941. aastal sinna viidi.

foto
Piimapukimaailm (Eesti 2018)
13.06.2018 10:55

Kus vahetas külarahvas uudiseid Facebooki-eelsel ajastul? Ikka piimapuki juures. Majapidamistest on loomad kadunud, jutud-mälestused aga jäänud. Autor Sirje Pärismaa, režissöör Ahti Tubin. Tootja Ilmasilm 2018.

foto
Eesti lood: Armastus käib kõhu kaudu (Eesti 2013)
12.06.2018 23:00

Eestis on käimas niinimetatud toidurevolutsioon, mis väljendub uute ja populaarsete restoranide tekkes ning mis omakorda on restoranikultuuris ja kulinaariamaastikul pannud puhuma uued tuuled. Kokkade hoolika pilgu, loomingulise lähenemise ja täpse käe all valminud hõrgutised peavad vastama klientide üha teravamaks muutuvate ootustega. Mis on tunnustatud ja külastajate poolt armastatud restorani või peakoka valem? Milline on meistriks kujunemise tee? Eesti üks tuntumaid peakokki Roman Zaštšerinski paotab vaatajale ukse koka elukutse ja restoranipidamise igapäevaellu.

foto
Lõvikutsikatest kuningateks (From Cubs to Kings, Austria 2016)
12.06.2018 21:00

Hispaania lõbustuspargist päästetakse kaks halvasti koheldud ja alatoidetud pisikest lõvikutsikat. Nad viiakse Lõuna-Aafrikasse, kus nende eest hakkab hoolitsema „lõvilausuja“ ja looduskaitsja Kevin Richardson. Filmi võeti üles rohkem kui kaks aastat ja selle aja jooksul näeme, kuidas tänu asjatundjate suurele vaevale ja hoolele kasvavad kiduratest lõvikutsikatest terved ning tugevad noored lõvid.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.