Dokumentaalfilmid

Varsti ETV eetris

foto
Dokfilm Kõik sündü Võrol (Eesti 2018)
17.08.2018 12:45

Eesti Vabariik tähistab 100. sünnipäeva. Sajandi jooksul on Võru linn läbi ja üle elanud kogu riiki rõõmustanud ning vapustanud sündmused – vabanemise ja taasvabanemise, maailmasõjad ning küüditamised, purustused ja ülesehitustööd. Võrukale on Võru maailma keskpunkt. Tema jaoks sünnibki kõik siin. Mis teeb selle elu elamisväärseks? Režissöör Ruti Murusalu, stsenarist Peter Pedak, produtsent Silvi Jansons. Tootja MTÜ Papa Kreutzwaldi Õueteater.

foto
Dokfilm Kuninglik aednik (Highgrove: Alan meets Prince Charles, Inglise 2012)
17.08.2018 17:30

2010. aastal möödus 30 aastat, kui prints Charles alustas Highgrove House’is, oma maamaja ümbruses kuue hektari suuruse aia rajamist. Nüüdseks on saanud mitmest eripalgelise osaga (geomeetriline Päikesekella aed, lilleaasad, Tammede templid) aiast tegelikult aedade süsteem, mille ülesehitust, vormirohkust ja üllatusmomente pakkuvaid üksikasju näeb aastas 30 000 külastajat. Saadud tulud suunatakse printsi heategevusprojektidesse. Kuulus on ka Suursaal, kus korraldatakse erinevaid üritusi ja kontserte.

foto
Rootsi kuningapere aasta 2017 (Året med kungafamiljen: 2017, Rootsi 2017)
17.08.2018 19:30

Rootsi Televisioon on jälginud Rootsi kuningapere toimetusi läbi 2017. aasta nii kodus kui ka reisidel. Kroonprintsess Victoria tähistas oma 40. sünnipäeva kaks päeva, esmalt Stockholmis ja seejärel Ölandil. Kuningapaari kuues lapselaps prints Gabriel ristiti 1. detsembril. Saame osa riigivisiidist Indoneesiasse ja näeme, kuidas kuningas avab Lapimaal mägimaja, kus on arvestatud liikumispuudega inimeste vajadusi. Victoria viib Estelle Rootsi saarestikku, kus väike printsess saab teadmisi keskkonnakaitsest ja Läänemere elustikust.

Varsti ETV2 eetris

foto
Walt Disney, 3/4 (USA 2015)
Täna 19:30

Kolmas osa algab Disney stuudio töötajate streigiga. Nõutakse suuremat palka ja lisatasu ületundide eest, ja nagu ikka, tuleb selline „reetmine” eluvõõrale Waltile suure üllatusena ning ta mõtleb välja keerukaid vandenõuteooriaid, milles süüdistab kõiges kommuniste.

Vaata filme Vaata veel filme

foto
dokkaader Bobby Fischer maailma vastu (Bobby Fischer Against the World, USA 2011)
Eile 22:00

1958. aastal rabas 15-aastane Robert James Fischer aka Bobby Fischer malemaailma, saades ajaloo esimeseks suurmeistriks. Järgneva 15 aastaga tõusis ta malemaailma tippu, mis innustas miljoneid noori. Olles edu tipul, kadus Bobby avalikkuse silmist.

foto
Eesti lood: Elu lainetel (Eesti 2011)
13.08.2018 23:40

Rannakalurite räimepüügihooaeg kestab kõigest ühe kuu. Kuna lubatud püügikogused on kaluritele ühiskasutuseks eraldatud, tähendab iga mahamagatud tund kokkuvõttes väiksemat sissetulekut. Mehed ise võrdlevad seda olümpiajooksuga: kui kõlab stardipauk, ei ole halastust enne, kui finišijoon on ületatud. See tähendab peaaegu ööpäevaringset rügamist. Ja kui lõpuks saabub telefonikõne, milles öeldakse, et kvoot on täis ning rohkem püüda ei tohi, siis ei teagi, kas nutta või naerda. Operaator-režissöör Riho Västrik, monteerija Kersti Miilen. Tootja OÜ Vesilind.

foto
Puistake mu tuhk Bergdorfi (Scatter My Ashes at Bergdorf's, USA 2013)
13.08.2018 22:15

R: Matthew Miele. Bergdorf Goodmani (BG) kaubamaja - moemeka, klubi, impeerium. Kõik moedisainerid soovivad oma loomingut seal müüa, kõik fashionista’d ihaldavad seal poodlemas käia. Kuid seda saavad endale lubada vaid rikkamatest rikkamad. Filmis astuvad üles moemaailma kuulsused. Kui disaineri looming kaubamaja jaoks välja valitakse ja käed lüüakse, on see nagu abieluleping, mida nii lihtsalt ei lõpetata. Kui su kollektsioon pole BG jaoks piisavalt hea, pole sind moemaailma jaoks olemaski.

foto
Dokfilm Mägede kuningad (Eesti 2016)
13.08.2018 20:00

Tour de France on iga-aastane rattamaailma suursündmus, kus 21 päevaga läbitakse ligikaudu 3500 kilomeetrit. Unistatakse ja panustatakse suurelt. Murtakse luid ja valatakse pisaraid, kuid võitjaks saab tulla ikka vaid üks. See film ei räägi otseselt mitte Tour de France`st, vaid kahe Eesti mehe, Rein Taaramäe ja Tanel Kangerti raskest teekonnast rattamaailma tippu. Meeste ratturielust ja tulevikuplaanidest osa saamiseks ei saa olla paremat kohta, kui seda on viibimine otse Tour de France südames.

foto
Dokfilm Südasuvi (Eesti 2013)
13.08.2018 14:40

Hõimupäev. Kesk-Venemaal, Volga jõe paremal kaldal Kaasani ja Nižni Novgorodi vahelisel alal asub Mari Vabariik, kus elab soome-ugri rahvas - marid. Marilased, kes kuuluvad antropoloogiliselt uurali rahvaste hulka, jagunevad omakorda kolme etnilisse rühma: mäemarid, niidumarid ja idamarid.

foto
Eesti lood: Julgi vägi (Eesti 2005)
13.08.2018 9:30

Eesti keele üht lähemat sugulaskeelt liivi keelt suudab tänapäeval kõneleda umbes paarkümmend inimest. Aga inimesi, kes liivi keeles laulda oskavad, on palju rohkem ja neid tuleb üha juurde. Kas rahvus elab, kui selle keeles veel lauldakse? Kas liivlased saavad oma iseolemise läbi laulmise elus hoida, ennast rahvusena ehk taasluuagi?

foto
Raudmees - Andres Krestinov (Eesti 2016)
12.08.2018 22:50

Dokumentaalfilm legendaarsest krossisõitjast Andres Krestinovist. Atraktiivsete arhiivikaadritega ja Andrese meenutustega vürtsitatud lood nõukogude ajast tänaseni. Kolmekordne NL ja kahekümneühekordne Eesti meister on stardijoonel veel ka täna, 53-aastasena, just sellessamas filmis! Režissöörid Steiv Silm ja Tarvo Mölder, produtsendid Andres Arro ning Raido Nikonorov.

foto
Loodusdokk Haid - mitte ainult hammustus (Shark: Beyond the Bite, Suurbritannia 2015)
11.08.2018 18:40

Dokumentaalfilm sellest, kuidas tehti sarja haidest. Kaks aastat rändas rahvusvaheline filmioperaatorite meeskond mööda maailma ringi, filmides haisid lähemalt ja põhjalikumalt, kui seda on iial enne tehtud.

foto
Eesti lood: Avasta rikas nurgatagune kosmoses (Eesti 2005)
10.08.2018 10:55

Põlvamaal tegutsev Mooste külalisstuudio annab peavarju loomeinimestele üle kogu maailma. Majutus ja elamine on tasuta, ainsaks tingimuseks, et vanas mõisas peatuv kunstnik jätaks loomingulise jälje ka kohalikku külaellu. Ruutkilomeetrisel maalapil kohtuvad kaks erinevat maailma, ühelt poolt lagunenud kolhoosihooned ja kössi vajunud piimapukid, teisalt Eestis üks paremini säilinud mõisaansambel ja tehniliselt hästivarustatud külalisstuudio. Režissöör Jaan Tootsen, produtsent Peeter Tammisto. Tootja Rühm Pluss Null.

foto
Asja lood, 1/3: Vana fotoaparaat (Eesti 2016)
9.08.2018 19:55

On asju, mis pole lihtsalt esemed, vaid peidavad endas pikki lugusid, terveid elusid, erinevaid saatusi. Kunstnik ja fotograaf Heikki Leis on üks haruldane inimene, kes pildistab kaameraga mis on tänapäeval ajalugu. Mees eelistab filmi, tema meelest on filmi pilt ausam ja elusam. Kuidas teha pilt kaameraga, mille iga kaader on arvel? Kaameraga, mis on tänapäeva kaameratega võrreldes väga mehhaaniline ja keeruline. Tootja Downtown Pictures OÜ.

foto
Eesti lood: Kümme, üheksakümmend. Poiss nagu orkester (Eesti 2017)
8.08.2018 10:50

10-aastase Raplamaa poisi Kerdi silmad paneb särama klassikaline muusika. Tema päevad on täidetud kooli, esinemiste ja huviga elektroonika vastu. Oma tulevikuametile lähemale jõudmiseks harjutab Kert aga juba kolm aastat regulaarselt flöödimängu ja väisab oma unistuste töökoha, ERSO, proove. Režissöör Martti Helde. Tootja Allfilm.

foto
Eesti lood: Keelatud vili (Eesti 2010)
6.08.2018 23:40

Jaagule tundub, et ta on sündinud vales kohas - ta oleks ülepea tahtnud olla veinimõisnik kusagil Lõuna-Itaalia viinapuuistanduste keskel. Selle asemel aga, et Itaaliasse kolida, otsustas mees põhjamaa kliimat trotsides rajada viinamarjaistanduse otse oma talu kõrvale Valgamaa mäenõlvadele ja nii uskumatu kui see ka ei tundu, on ta sealt ka esimese veinisaagi saanud.

foto
Eesti lood: Lõuendilinn (Eesti 2015)
6.08.2018 20:00

Tartu on eriline linn, mille tänavaseinad, elektrikapid ja sillaalused on kaetud erksavärviliste joonistuste ning sõnumitega. Linn, kus ametlik linnavõim tolereerib tänavakunsti. Linn, kus korraldatakse tänavakunstiekskursioone ja toimub Eesti ainuke tänavakunstifestival. Ent kes on need salapärased öö varjus spreipurkidega liikuvad kunstnikud ja miks nad seda teevad?

foto
Järvimuusika (Eesti 2009)
5.08.2018 23:20

EBU dokumentaalfilmide sarja Music in the Blood (Muusika veres) Eesti-poolseks panuseks on "Järvid Leigo järvel". Filmis näidatakse üht imelist augustipäeva maalilistel Leigo järvedel, kus kohtuvad Järvide erakordse perekonna 16 liiget selleks, et esimest korda koos muusikat teha. Sündmuste lahtirullumise vahel meenutatakse elujuhtumisi, mis on perekonnaliikmed laiali pillutanud Ameerikasse, Saksamaale, Inglismaale, Šveitsi ja Soome. Autorid Ruth Alaküla ja Erle Veber, produtsent Rodney Wilson.

foto
Baskin (Eesti 2012)
4.08.2018 20:05

Eluloofilm näitleja ja lavastaja Eino Baskinist. Aastaid publikut naerutanud ja naiste poolt ihaldatud mehe eraellu on saatus jaganud naeru ning pisaraid, teda on jumaldatud ja tagakiusatud, armastatud ning vihatud. Baskin on matnud oma pisitütre ja naise. Talle on võimude poolt fabritseeritud pornoprotsess. Ta on loonud tühjalt kohalt kaks teatrit. Pärast infarkti vaakus ta 47 päeva elu ja surma piiril. "Ameerika mäed" on Eino Baskini elus kogetu kõrval lahja atraktsioon.

foto
Südamest skaut (Eesti 2012)
4.08.2018 14:05

Skautide 100. tegutsemisaastaks valminud linateose võtted toimusid mitme aasta vältel erinevatel skaudiüritustel Eestis ja skautide maailmalaagris Rootsis. Filmis meenutab oma skaudiaega ka president Toomas Hendrik Ilves. Režissöör Anu Aun.

foto
Eesti lood: Veel üks laul (Eesti 2013)
2.08.2018 14:30

Torgu meesansambel on Sõrve poolsaarel viimane kooskäiv punt, kelle ridu aga aeg halastamatult hõrendab - viimaste aastatega on maetud neli laulukaaslast. Jäänud on kolm vaprat - Peeter, Leo ja Endel, kes ei taha elule alla vanduda. Aga kuidas laulda kolmekesi neljahäälset laulu? Lahkunud juhendaja asemel on prooviruumis hääletult seisev akordion, vajalikku saatjat saare pealt ei leia. Kuid mehed otsustavad korraldada oma viimase kontserdi. Režissöör Liis Nimik. Tootja Osakond OÜ.

foto
Allan Leida, Leida Allan (Eesti 2014)
1.08.2018 16:30

Armastatud näitleja Leida Rammo ei väsi oma tööst ka kõrges eas. Või kuivõrd tööks saabki näitlemist nimetada? Lavastaja Allan Kress kutsub Leida Haapsallu oma suveteatri tükki Miss Marple'it mängima. Leida, kelle jaoks võib see olla viimane täisproovide ja etendustega tükk, võtab asja väga tõsiselt. Allani ja Leida koostöö loob erilise õhustiku, kus kohtuvad noore inimese ambitsioonikus ning vanema inimese elutarkus. Lugu vürtsitavad oma kohaloluga ka Elle Kull ja Ago-Endrik Kerge.

foto
Eesti peaingli jälgedes (ETV 2014)
31.07.2018 23:30

Me kõik teame, et paljud asjad siin maailmas võivad liblikaefektina omavahel seotud olla ja üks tiivalöök ühel pool maakera võib liigutada mägesid hoopis teisel pool ookeani. Kõigevägevam vormib elustsenaariume vingemalt kui Fellini ja Scorsese kokku! Täpselt nii juhtus Detroidi folklaulja Sixto Rodriguezega, kes avastas ühel hommikul endalegi ootamatult, et temast on saanud ebamaine megastaar ja miljonite iidol teisel pool planeeti Lõuna-Aafrika Vabariigis.

foto
Eesti lood: Kiri Ruhnust (Eesti 2009) (1)
30.07.2018 20:00

Keset Liivi lahte asuv Ruhnu saar on rahvaarvult Eesti väikseim vald, mille ainukeses külas elab alaliselt 60 inimest. Sellest hoolimata võivad saareelanikud uhked olla kogu saart katva WiFi leviala, positiivse iibe ja Eesti vanima puitehitise üle. Isegi digitaaltelevisioon jõudis esimesena just Ruhnu.

foto
Päike on hea laps (Eesti 2014)
30.07.2018 14:30

Elupõline füüsikaõpetaja Mart Kuurme saabub 2013. aasta 21. oktoobril Põhja-Ghanas asuvasse Kongo külla, et MTÜ Mondo vabatahtlikuna õpetada paar kuud kohalikele lastele füüsikat ja astronoomiat.

foto
Keelatud - Ruja (Eesti 2017)
28.07.2018 20:05

2016. aastal salvestas Rein Rannap koos Kristjan Kannukese ja rokkbändiga "Ruja" varased laulud. Tegemist oleks võinud olla Eesti esimese rokkalbumiga, kui "Rujal" oleks lubatud 70-ndate alguses salvestada ja selline plaat välja anda. Muusikalises dokumentaalfilmis põimuvad Rein Rannapi meenutused "Ruja" algusaastatest ja albumi salvestusprotsess stuudios.

foto
Eestlaste retk Nepali (Eesti 2016)
27.07.2018 14:20

Film Eestis kogutud annetuse teekonnast maavärinajärgsesse Nepali mägikülla. Autor Priit Valkna.

foto
Eesti lood: Viirusekandur (Eesti 2015)
23.07.2018 23:30

Kalev Rajangu on Viljandi orelimängija ja hauakaevaja, radikaalne kunstnik ning karismaatiline lektor, vabamõtleja ja provokaator, keda peetakse nii geeniuseks kui ka hulluks. Järjekindla naistekütina süüdistab ta traditsioonilist perekonda inimkonna kõigis hädades. Kuid erakuelul ei ole pakkuda Kalevile piisavalt väljakutseid. Ta otsustab süsteemi õõnestama hakata süsteemi enda vahenditega, kuulutama oma sõnumit kõige mõjukamale auditooriumile.

foto
Eesti lood: Minut ja lammas (Eesti 2013)
23.07.2018 20:00

Film lambapügamisteenuseid pakkuvatest Eesti meestest ja nende soovist end oma alal proovile panna. Eesti ainsad elukutselised lambapügajad Mehis ja Raivo võrdlevad oma elustiili Soomes ehitustöödel käijatega - pügamistööd viivad neid tihti pikaks ajaks kodust eemale.

foto
Eesti lood: Laulatatud hobustega (Eesti 2004)
22.07.2018 15:20

Valgamaale elama asunud õbluke sakslanna Ute Wohlrab tahab päästa hävimisohus rasketüübilist tori tõugu hobust. Tänapäeval on Eesti hobusekasvatajad läinud ajaga kaasa ja aretanud tori hobuse kergemaks sporthobuseks ning jätnud vanatüübilise tori hobuse saatuse hoolde. Ute on aga just sellise tõu fänn. Mõttekaaslasi leiab ta pigem kodumaalt kui Eestist. Naine ei jäta jonni, ostab kokku just neid hobuseid ja võitleb selle eest, et tori hobune leiaks tunnustust ka Eesti riigi poolt ning kuulutataks ohustatud tõuks. Režissöör ja produtsent Ago Ruus. Tootja PROfilm.

foto
Metsa poole (Eesti 2013)
18.07.2018 11:20

Eestlastele meeldib mõelda endast kui metsarahvast. Meie esiisade tarkusetera, mets on vaese mehe kasukas, on tänapäevas teisenenud tõdemuseks - mets on linnainimese hingeabikeskus. Oleme oma igapäevaelus tihedalt seotud metsaga ja ega me seda ise ei märkakski, kui aeg-ajalt meie tähelepanu rohkem metsa poole ei juhitaks.

foto
Eesti lood: Jahis ainult naised (Eesti 2011)
16.07.2018 23:35

Eestis on ametlikult üle 16 000 jahimehe, enamus neist mehed. Vaid 200 tublit ja hakkajat jahimeest on naised. Ühe pikkade jahitraditsioonidega pere vanim tütar Merle otsustab kevadel osaleda jahikoolitusel. Sarnaselt oma noorema õega, soovib temagi saada esmaklassiliseks jahimeheks ja osaleda kord aastas toimuval naiste jahil. Režissöör Kullar Viimne, operaatorid Kullar Viimne, Erik Norkroos ja Ivo Eggi, heli Mart Kessel-Otsa ja Antti Mäss, monteerija Martin Männik, produtsent Erik Norkroos. Tootja Rühm Pluss Null OÜ.

foto
Eesti lood: Moekoer (Eesti 2010)
16.07.2018 20:00

Pilk Eesti sülekoerte glamuursesse maailma, kus koerad pole lihtsalt koerad vaid staatusega isiksused. Filmi peategelasteks on sülekoerad Nufi ja Višenka ning nende perenaistest kaunitarid Nele ja Marina. Koos seisavad nad vapralt vastakuti elu rõõmude ja raskustega, olgu selleks sobivaima peigmehe otsingud või hoopis ihaldusväärne esikoht koerteriiete moešõul. Omapärasel ja ootamatul moel räägib see film eelkõige armastusest ja sõprusest. Režissöör Moonika Siimets. Tootja Osakond.

foto
Eesti lood: Savikodu (Eesti 2007)
16.07.2018 10:00

Tõelised ökoinimesed Knut ja Riina plaanivad omale ehitada savist ning põhust loodussõbralikku maakodu. Nii mõnedki lähedased on selle ettevõtmise suhtes skeptilised ja Knutil tuleb tõestada põlisest ehitusmehest isale ning insenerist õemehele, et savimaja, mida ta oma vanemate maalapile püsti panna kavatseb, pole mitte ümberpuhutav kolme põrsakese maja, vaid peab vastu ka tuulele, vihmale ja rottidele. Režissör Anu Aun, produtsent Priit Pääsuke. Tootja LuxFilm.

foto
Eesti lood: Piimariik (Eesti 2013)
13.07.2018 14:25

Eesti praegune piimatootmine triivib suurkarjade ja robotlautade poole. Rein Külama on aga jäänud truuks arhailisele väikepiimatalule. Koos naisega talitavad nad oma lehmad ise ja müüvad piima käest kätte. Juba kakskümmend aastat on Reinul rituaal - kaks korda nädalas sõidab ta läbi Maardu kivilinna ja endiste suvitusrajoonide piimaringi. Hoolimata sellest, et kaubanduskeskustesse ilmuvad toorpiima automaadid, jääb piimaringile tema võlu ja seega ka klientuur. Režissöör Vahur-Paul Põldma. Tootis Kultusfilm OÜ.

foto
Eesti lood: Koerte näitus (Eesti 2006)
13.07.2018 8:25

Humoorikas film tavamõistes natuke kiiksuga inimestest, kes on pühendanud kogu oma elu koertele. Ühe puhtatõulise koera eest hoolitsemine, tema ülalpidamine ja temaga tegelemine nõuab tohutut energiat, pühendumust ning on ka väga kulukas. Aga mis siis kui selliseid koeri pole kodus mitte üks vaid näiteks kümme?

foto
Eesti lood: Kartuli Wabariik (Eesti 2011)
12.07.2018 8:25

Linnast maale asunud Tarmo unistuseks on rajada Laanemetsa küla tsaariaegsesse koolimajja Kartuli Wabariik - isemoodi muuseum, kus kartulit tutvustatakse läbi vannikino, jalgrattakünni ja pärimusteatri. Muuseumi idee tuli 1920. aastatest, mil suure kartulikasvatuse tõttu Eestit Kartuli Wabariigiks nimetati. Mees unistab endisaegse õhkkonna taasloomisest.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.