LASTEEKRAAN

otse

saatekava

Saated A-Ü

err telekava

Hetkel eetris

loe veel

Mees, kes teadis, mis on lõpmatus

The Man Who Knew Infinity (USA) 10.11.2018

R: Matthew Brown. O: Jeremy Irons, Dev Patel, Toby Jones, Raghuvir Joshi jt. Eluloodraama. Robert Kanigeli samanimelisele raamatule toetuv eluloofilm Srinivasa Ramanujanist (1887-1920), ajaloo ühest suurimast matemaatikageeniusest. Indias sündinud Ramanujan astus viieaastaselt algkooli, põhikooli jõudes tutvus ta matemaatikaga ja asus 1900. aastal intensiivselt sellega tegelema. Ramanujan oli autodidakt, kõrgema matemaatika alalt on teada vaid üks raamat, mida ta tundis, autoriks keegi G. S. Garr. See tähendab, et Ramanujan leiutas endamisi ka suure osa matemaatikast uuesti - 15-aastase poisikesena taasleiutas ta näiteks, kuidas kuupvõrrandit lahendada. Tasapisi kasvas Ramanujani tuntus Indias ja 1913. aastal kirjutas ta geniaalsele Inglise matemaatikule G. H. Hardyle ning saatis talle oma töid tutvumiseks. Iseõppijana ei vaevanud Ramaujan end oma teoreemide tõestamisega, tema jaoks olid lahenduskäigud ilmsed, ja kuna Ramanujan opereeris arvudega isemoodi, teistele kättesaamatul viisil, jäid tema matemaatikaalased tööd ka enamikele üliandekatest matemaatikutest hoomamatuks. Uurinud Ramanujani arusaamatuid tulemeid, kirjutas Hardy suures viletsuses vaevlevale matemaatikule vastuse. 1914. aastal jõudis Ramanujan Cambridge´i ülikooli, kus Hardyst sai tema mentor. Ramanujan suri Indiasse tagasipöördumise järel aastal 1920. Tema töödest on praeguseni paljud salapärastena tõestamata, aga need, mis on tõestatud, kinnitavad, et Ramanujan on tänini „tulevikumatemaatik“. Matthew Browni film otsib tasakaalu hollywoodilike loojutustamiskaanonite ja intellektuaalse pinge vahel, abiks head näitlejatööd. Filmi keskmes on kahe, maailma eri otstest pärit geeniuse suhted - Hardy (Jeremy Irons) ja Ramanujan (Dev Patel) on ses filmis ka inimestena otsekui vastaspoolustel. Kumbki avab teise ees üllatava intellektuaalse ja inimliku maailma, ning mentoril on oma õpilaselt tunduvalt rohkem õppida.

Ramanujan oli autodidakt, kõrgema matemaatika alalt on teada vaid üks raamat, mida ta tundis, autoriks keegi G. S. Garr. See tähendab, et Ramanujan leiutas endamisi ka suure osa matemaatikast uuesti - 15-aastase poisikesena taasleiutas ta näiteks, kuidas kuupvõrrandit lahendada. Tasapisi kasvas Ramanujani tuntus Indias ja 1913. aastal kirjutas ta geniaalsele Inglise matemaatikule G. H. Hardyle ning saatis talle oma töid tutvumiseks. Iseõppijana ei vaevanud Ramaujan end oma teoreemide tõestamisega, tema jaoks olid lahenduskäigud ilmsed, ja kuna Ramanujan opereeris arvudega isemoodi, teistele kättesaamatul viisil, jäid tema matemaatikaalased tööd ka enamikele üliandekatest matemaatikutest hoomamatuks. Uurinud Ramanujani arusaamatuid tulemeid, kirjutas Hardy suures viletsuses vaevlevale matemaatikule vastuse. 1914. aastal jõudis Ramanujan Cambridge´i ülikooli, kus Hardyst sai tema mentor. Ramanujan suri Indiasse tagasipöördumise järel aastal 1920. Tema töödest on praeguseni paljud salapärastena tõestamata, aga need, mis on tõestatud, kinnitavad, et Ramanujan on tänini "tulevikumatemaatik". Matthew Browni film otsib tasakaalu hollywoodilike loojutustamiskaanonite ja intellektuaalse pinge vahel, abiks head näitlejatööd. Filmi keskmes on kahe, maailma eri otstest pärit geeniuse suhted - Hardy (Jeremy Irons) ja Ramanujan (Dev Patel) on ses filmis ka inimestena otsekui vastaspoolustel. Kumbki avab teise ees üllatava intellektuaalse ja inimliku maailma, ning mentoril on oma õpilaselt tunduvalt rohkem õppida.

  • Saate info
  • Saate lõigud
  • Vaata järele
  • Tegijad
  • Sarnased saated

Konto muutmine õnnestus
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: