Dokumentaalfilmid

Varsti ETV eetris

foto
Välisilma dokk Mõrvad Istanbulis (Murder in Istanbul, Prantsuse 2017)
Täna 22:15

Selles silmapaistvas uurimusfilmis paljastab Tšetšeeni päritolu BBC ajakirjanik Murad Batal Shishani vene palgamõrvarite salajase võrgustiku, mille eesmärk on kõrvaldada Kremli mahitusel riigi vaenlasi välismaal. Türgist on saanud paljude oma kodumaalt põgenenud Kaukaasia ja Kesk-Aasia islamivõitlejate pelgupaik ning Istanbulist salajane rahvusvaheline lahinguväli, kus õiendatakse arveid nendega, keda peetakse Venemaa ja selle liitlasrežiimide vaenlasteks.

foto
Dokfilm Egiptuse uppunud linn: legendi jälgedes (Egypt's Sunken City - A Legend Is Revealed, Saksa 2012)
Homme 14:10

Aleksandria rannikul Abukiri lahes lainetab vesi, kuid antiikautoritel leidub vihjeid, et kusagil seal pidi asuma muistne sadamalinn Herakleion, Egiptuse värav. Prantsuse iseõppinud allveearheoloog Franck Goddio asub seikluslikule retkele, et legendide usaldusväärsust kontrollida, ja leiabki lõpuks uppunud linna. Päevavalgele tulevad templid, kanalid, laevad ja tarbeesemed, mis võimaldavad iidse linna ning selle eluolu vetevallast täies hiilguses esile manada.

foto
Dokfilm Eesti kotkad (Eesti 2005)
28.09.2017 15:15

Võimu ja vägevuse sümbolitena on kotkad ammustest aegadest inimkultuuri lahutamatu osa, olles sillaks muistendite maailmast tänasesse päeva. Elavate olevustena on nad aga ilmekaks indikaatoriks erinevate rahvaste ja tsivilisatsioonide suhetele looduskeskkonnaga. Kõik Eesti kotkad on Euroopa looduskaitse reeglistiku järgi esimese kategooria alla kuuluvad linnud ja nende pesitsuspaigad on laiale avalikkusele varjatud. Inimtegutsemine ja ka viibimine on nende pesitsusalal rangelt keelatud.

Varsti ETV2 eetris

foto
Eesti lood: Mängur (Eesti 2015)
Täna 19:30

Maarjamaa tuntuim “youtuber” on HD Tanel, kelle videopostitusi ootavad kümned tuhaned eesti noored. Milline on “youtuberi” elu, millised on tema unistused ja miks on 30-aastane noormees endale valinud sellise ameti? Kas ta jääb kogu eluks lapsemeelseks või on ta hakkama saanud tõelise julgustükiga, millest paljud mõeldagi ei oska: teha oma unistuste tööd? Režissöörid Maria Kivirand ja Robi Uppin, tootja Black Plastic Media Productions OÜ.

foto
dokkaader Mina olen Kuba (I am Kuba, Norra 2014)
Homme 22:05

Åse Svenheim-Drivenesi dokumentaalfilm 13-aastasest Kubast. Kui pereäri pankrotti läheb, on Kuba ja tema 8-aastase venna Mikołaj vanemad sunnitud Poolast välismaale tööle minema. Kubal tuleb täita vanema venna rolli ja hoolitseda noorema venna Mikołaj eest ning hoida majapidamist korras, kuigi meelsamini tahaks ta veeta aega sõprade seltsis. Kubat jälgides jutustab film tänapäeva Euroopas tavaliseks muutunud loo. Poolas on hinnanguliselt üle 100 000 lapse, kelle vanemad on jätnud iseenda hooleks või eakate vanavanemate kasvatada.

foto
Meie maailm, 1/12: Turu majandus (Eesti 2016)
27.09.2017 20:00

Selleks, et pered nälga ei jääks, saatsid 10-aastaste Abebe ja Ashenafi vanemad nad Addis Abeba tänavatele kingapuhastajateks. Abtu on orvust käskjalg, kelle veri vemmeldab nagu igal teismelisel. Kolme lapse ema Bertukan tassib igapäevaselt rahateenimiseks seljas endast raskemat koormat. Mulugeta on haritud giid, keda turistid saavad usaldada. Kõiki neid etiooplasi ühendab Aafrika suurim turg - Mercato. Dokumentaalfilm jälgib viie tavalise inimese tööpäeva Aafrika suurimal väliturul, kus valge turist on harv nähtus. Autor Kristo Elias, režissöör Mihkel Ulk.

Vaata filme Vaata veel filme

foto
Suur-Sõjamäe (Eesti 2013)
23.09.2017 22:20

Dokumentaalfilm sellest, kuidas üks süsteem vahetub teisega ja mida see erinevatele inimestele kaasa toob. Viimase 20 aasta jooksul on elu Tallinnas drastiliselt muutunud, ent on kohti, mida need muudatused ei ole puudutanud. Film jutustab erinevate inimeste elust, mille kokkupuutepunkt on ühes ja samas kohas. Meie tegelased on väga erineva taustaga inimesed ja tegevus toimub Tallinnas Suur-Sõjamäe aianduskoperatiivi maadel. Filmi tegemist toetasid Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Režissöör Aljona Suržikova, tootis Diafilm OÜ.

foto
Muusikadokk Sting: vaba mees (Sting: A Free Man, Prantsuse 2017)
21.09.2017 22:40

Roki superstaar ja luuletaja, hitimeister ning Shakespeare'i ekspert, multimiljonär ja ühiskondlik aktivist, samas rabavalt lihtne inimene. Sting on mõistatus, haruldane nähtus, kelle jaoks rahvusvaheline läbilöömine pole iial olnud esmatähtis. Mis siis on teda karjääris innustanud ja millele ta võlgneb oma edu? Dokumentaalfilmis saavad sõna Sting ise ning tema kõige lähedasemad pereliikmed ja sõbrad.

foto
AegRuum Üheksa kuud, mis meid kujundavad, 3/3: Tugevaks saamine (9 Months That Made You, Inglise 2015)
21.09.2017 20:00

Raseduse viimane faas valmistab last ette maailma tulemiseks. Selles osas vaadeldakse rühma saareelanikke Vaikse ookeani lõunaosas, kes näevad maailma mustvalgena, ja selgitatakse, kuidas keskkond väljaspool emaüsa muudab meie DNA-d ning kujundab nii kogu meie saatust.

foto
Dokfilm Päike on hea laps (Eesti 2014)
21.09.2017 15:00

Elupõline füüsikaõpetaja Mart Kuurme saabub 2013. aasta 21. oktoobril Põhja-Ghanas asuvasse Kongo külla, et MTÜ Mondo vabatahtlikuna õpetada paar kuud kohalikele lastele füüsikat ja astronoomiat. 3. novembril on Ghanas oodata päikesevarjutust ja selle vaatlemiseks on Mart kaasa võtnud väikese teleskoobi. Päikesevarjutuseks valmistumine ligi 40-kraadises kuumuses, hilisõhtused tähistaeva vaatlused, füüsikatunnid kohalikus keskkoolis.

foto
dokkaader Rätsepmeister Yohji Yamamoto (Yohji Yamamoto. Dressmaker, Saksa 2015)
19.09.2017 22:05

Ngo The Chau intiimne portreefilm viimase neljakümne aasta mõjukama ja mõistatuslikuma moelooja, 73-aastase Jaapani oskusmeistri Yohji Yamamoto elust ning tööst. Yamamoto laseb vaatajal heita pilgu kardina taha ja avaldab oma kõige isiklikumaid mõtteid ning tundeid. Film heidab valgust Yamamoto kunstilisele lähenemisele ja loomeprotsessile, vastandades seda tema nägemusega tänapäeva moetööstusest ning suunast, kuhu Jaapan ja kogu maailm on teel.

foto
Dokfilm Presidendi kõrval (Stand by Your President. Sandra Roelofs' last year as First Lady of Georgia, Hollandi 2014)
19.09.2017 14:10

Dokumentaalfilm hollandlanna Sandra Roelofsist, kellest sai eksootilise, kuid poliitiliselt ebastabiilse Gruusia esimene leedi. Pärast kümmet rahutut aastat presidendina pidi algul avasüli vastu võetud, ent nüüdseks vastuoluline Mihheil Saakašvili võimust loobuma. Presidendipaarist said taas tavakodanikud. Milline on elu poliitilises rambivalguses ja mis on selle hind eraelus?

foto
Välisilma dokk Abu Bakr al-Baghdadi - terroririigi kaliif (Abu Bakr Al Baghdadi: the Caliph of Terror, Prantsuse 2017) (1)
18.09.2017 22:15

Tema pea eest on lubatud 25 miljonit dollarit. Kes on Islamiriigi isehakanud kaliif? Kuidas sai advokaadihakatisest tsiviliseeritud maailma kardetud vaenlane? Filmi tegijad räägivad kaliifi lähikondsetega, tema lahutatud naise ja tütre emaga. Seni avaldamata fotod ja dokumendid heidavad vihatud terroristile uut valgust. Sõna saavad ka Iraagi eliitrühma liikmed, kes sai ülesandeks Abu Bakr üles otsida ja kinni võtta.

foto
Doksari Meie maailm, 3/12: Südametunnistus mobiiltelefonis (Eesti 2016)
18.09.2017 14:05

Kui üle maailma on populaarsemateks mobiilirakendusteks sotsiaalmeediaäpid Whatsapp, Facebook, Instagram ja Snapchat, siis Keenia on koht, kus mobiiltelefonidega saab muuta inimeste elu paremaks. See on koht, kus mobiilirakendus muudab maailma. Ja selleks pole vaja isegi nutitelefoni. Autor Tiiu Laks, režissöör Märten Vaher.

foto
Magusad unistused (Sweet Dreams, USA 2012)
18.09.2017 10:50

Õde-venda Rob ja Lisa Fruchtman on tunnustatud ning auhinnatud dokumentalistid. 2012. aastal valminud film "Magusad unistused" räägib Rwanda naistrummarite bändist, keda ühendab armastus muusika vastu. Ühiselt otsustatakse täide viia veel üks magus unistus ja avada Rwanda esimene jäätisekiosk. Lisaks jäätise valmistamisele tuleb õppida äritarkusi ja langetada raskeid otsuseid. Kui palju on vaesed naised nõus ettevõtmisse investeerima? Keda valida kuupalgaga jäätisemüüjateks?

foto
Moest väljas (Eesti 2015)
16.09.2017 21:35

Me elame globaalse tarbimise ajastul, kus tarbimistempo üha kiireneb. Ei ole saladus, et moetööstus on selle tarbimisralli esirinnas. Tuhanded vabrikud kolmandas maailmas ei tooda mitte ainult rõivaid erinevatele suurfirmadele, vaid ka tonnide viisi mürgiseid jäätmeid. Moedisainer Reet Ausil on ambitsioonikas plaan muuta maailma. Ausile näib, et ainus viis kahjuliku moetööstusega võitlemiseks on süsteemi muutmine seestpoolt. Film jälgib Reet Ausi teekonda Tallinnast läbi Euroopa moelavade ja Lõuna-Ameerika puuvillaväljade otse masstootmise epitsentrisse – Bangladeshi.

foto
Eesti lood: Elu kombinaadi keldris (Eesti 2016)
14.09.2017 23:30

"Elu kombinaadi keldris" jälgib lugu inimesest ja teda ümbritsevast süsteemist ning nende kahe mõõtme vahekorrast. Filmi peategelane, Lõuna-Eesti haigla elektrik Ago Pettai, kehastab süsteemis elutervet anarhismi ja meditsiinisüsteem seda struktuuri, mis annab võimaluse keset haigusi sääraseks eluterveks anarhismiks. Film püstitab küsimuse: mida tähendab terve olemine ja kas elutervus on selle kõigega kuidagi seotud? Režissöör Triin Ruumet. Tootja Kinosaurus Film OÜ.

foto
Arvo Pärt novembris 1978 (Eesti Telefilm 1978)
11.09.2017 23:05

Leedu Kammerorkestri proovid ja esinemised vana- ja kaasaegse muusika festivalil Tallinnas. Arvo Pärdi teost "Itaalia kontsert" dirigeerib Saulius Sondeckis. Solistid Natalia Gutman (tšello) ja Oleg Kagan (viiul). Arvo Pärti usutleb Ivalo Randalu. Režissöör Andres Sööt.

foto
Eesti lood: Juhtmevaba elu (Eesti 2015)
11.09.2017 20:45

Paljud eestlased tahavad tarbimisühiskonnast välja rabeleda, kuid vähesed teevad seda nii radikaalselt kui Jim ja Maarja. Nad rajavad Lahemaale väikesele metsakohale oma juhtmevaba ökoelamist, kasutades ära kõike, mida nad kätte saavad: tööstusjääke, vanu autokumme, põhku, savi. Suvi on möödunud ehitades, abiks veebilehekülje kaudu kohalesaabunud vabatahtlikud. Mustlaslaagrit meenutava tööplatsi keskele on kerkinud kummalise kuju ja tegumoega struktuure.

foto
Doksari Meie maailm, 2/12: Meie maailm on nende oma (ETV 2016)
11.09.2017 14:05

Palestiina lapsed käivad koolis, põllumehed kasvatavad köögivilja, noored unistavad paremast tulevikust - kõik püüavad elada normaalset elu, hoolimata kestvast verisest konfliktist Iisraeliga. Filmis avavad oma vaateid elule ja konflikti lahendamisele koolidirektor ja rahuaktivist Jalal Khudairy, taksojuht Taisir Jubeh, põllumajandusettevõtja Mohammad Shraim, korvpallitreener Abedalraziq Ezzat, oliivikasvataja Shareef Khaled, Eestist pärit vabatahtlik Madli Maruste jt.

foto
Eesti lood: Suurlinna biit (Eesti 2015)
11.09.2017 0:10

Särav ja ambitsioonikas noor muusik Liis Hirvoja otsustas minna Londonisse, et täita oma unistus lauljaks saamisest. Suurlinnas läbilöömiseks on vaja lisaks talendile ka meeletut tahtejõudu. Liisi päevaplaan on minutitäpsuse järgi paigas, seda täidavad lõpmatud bändiproovid ja pikad tunnid laste klaveriõpetajana. Film vaatleb energiast pakatava Liisi igapäevaelu lähedalt ja siiralt ning mõtiskleb, miks peaks üks noor eestlane kodumaalt ära kolima.